Како да се избере мијалник за кујната на вештачки камен: круг, квадрат, двојно, аголно, мало или големо. Тоне за кујнскиот шок, Франке. Добрите и лошите страни на вештачки камен тоне.

  • admin
  • 26 јули 2016 година
Како да се избере мијалник за кујната на вештачки камен: круг, квадрат, двојно, аголно, мало или големо. Тоне за кујнскиот шок, Франке. Добрите и лошите страни на вештачки камен тоне.

Мивки направени од вештачки камен, се повеќе привлекуваат вниманието на модерните домаќинки. Тие немаат еднакви погодности во употреба, издржливост и практичност. Тие се познати по својата висока јачина и отпорност на оштетување од сите видови: хемиски, механички, термички. Вештачки камен осврти благодарност добива сосема со право, ниту еден од водителка, која основана мијалник направени од вештачки камен, сепак, тоа не е желба да се врати во мијалникот, направени од традиционалните материјали, кој го достигна својот врв во популарност пред неколку децении.

Вештачки камен Corian и подлошки од DuPont

Најпознатото претпријатие за производство на овој производ е познатиот DuPont. Нејзините вработени пред извесно време патентирале материјали како најлон, тефлон и ликра. До денес, меѓу другото, DuPont е активно ангажиран во производството и промоцијата на кујнски тонери направени од вештачки камен наречен Corian на светскиот пазар.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya4

Corian се произведува со мешање на акрилна смола и минерални полнила. Визуелно многу наликува на природен камен.

На допир, значително се разликува од каменот:

  • отсуството на порозна површина (апсолутно е мазна),
  • температура (секогаш е топло).

Оваа површинска структура ја отфрла влагата и целосно го штити материјалот од нејзиното пробивање внатре. Секако, во таква густа супстанца, патогените микроорганизми не можат да се стават, па затоа се сметаат за апсолутно хигиенски и безопасни. Од гледна точка на хигиената, најдобар автомобил за миење за кујната, се разбира, исто така, се направени од вештачки камен superprochnogo имаат такви својства.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya3

Таквите квалитети на материјалот се исто така многу ценети од страна на стоматолози и многу успешно го користат во нивната пракса.

Дизајнот на Corian камен е доста широк. Нејзината палета на бои има повеќе од 100 нијанси и бои, имитирајќи и мозаик и камен. Комбинирањето на различни бои не претставува сложеност. Исто така постои и технологија која овозможува да се применат различни цртежи на површината на вештачки камен. Покрај комбинациите на бои, можете да реализирате дури и повеќе сложени дизајн идеи. На пример, направете вметнување од сложена украс, било која слика или омилено лого. Таквата работа е многу макотрпна, но резултатот е достоен за тоа.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya6

Наједноставната варијанта на миење од Corian бело е скапа, но практичноста и изгледот на материјалот ги отфрла сите сомнежи. Вродената ниска хигроскопност дава гаранција од сто проценти дека на неа нема дамки.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya5

Од вештачки камен во кујната направени денес се користи не само за производство на тоне, тогаш секој може да направи вашата кујна посебни нарачување не само да потонеш како боја, но, исто така, целосно сите countertop. Вреди да се напомене дека камената мијалник има многу повеќе декоративни варијации од нерѓосувачки челик.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya1

Ако сакате да постигнете холистичка перцепција на countertop и мијалник, тие треба да бидат направени од Corian во една боја. За да се спроведе поамбициозно решение за дизајн и да се добие разлика на мијалникот и countertop, вреди да се користи Corian во различни контрастни бои. Оваа опција јасно ќе ја означи линијата на демаркација, но во исто време ја остава врската невидлива. Исто така, не е исклучена можноста за поставување камено мијалник на шалтер изработен од друг материјал.

На видеото можете да видите како се врши реставрацијата на вештачки камен:

Карактеристики на вештачки камен тоне

Комбинацијата на Corian countertop и каменото мијалник FRANKE и SCHOCK ќе биде оригинална и прилично интересна. Составот на таквите подлошки се заснова на гранит од гранитот. Таквите подлошки од вештачки материјал се однесуваат на новата генерација опрема за кујна. Мијалник за кујната на вештачки камен, која секое семејство може да го купи денес, ќе овозможи да се направат кујна за готвење и миење колку што е можно поедноставно.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya10

FRANKE тоне се интересни за нивниот стилски и беспрекорен дизајн, едноставноста и практичноста во процесот на работа. Францускиот сингл ги има највисоките резултати и за изгледот и за квалитетот.

Миење на трошка гранит германскиот трговски фирма ШОК имаат најголемо популарност меѓу купувачите, кои на прво место, заинтересирани за производи со висок квалитет и прифатлива цена.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya12

SCHOCK тоне се направени од Кристалит Гранит - овој материјал се состои од 80% гранитни чипови и 20% акрилна смола. По аналогија со Corian, има висок степен на хигиена (исто така има и пори) и апсолутна еколошка безбедност.

Но, постојат разлики меѓу нив: Кристалитот Гранит има поголема сила и цврстина. Таквиот материјал не може да биде механички оштетен или деформиран со помош на растворувач или детергенти, дури и најагресивни. Грижата за мијалник од ваков вид не бара многу време, напор и пари. Доволно е да имате при рака средство за чистење. Избирањето на кујнскиот мијалник е подобар овој факт мора да се земе предвид.

Повеќе информации за гранитни тоне - на видео:

Таквата широка популарност SCHOCK добила благодарение на материјалот од кој се направени. Cristalite гранит не е деформирано под влијание на висока температура (за перење на Cristalite гранит безбедно да се стави топла тава или котел) на таква површина може да се намали. Постојат модели од Кристалит Гранит кои се веќе произведени со посебно крило дизајнирано за сечење.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya13

Компанијата SCHOCK нуди широк спектар на различни модели на мијалници од Кристалитен Гранит:

  • мали и големи,
  • круг и квадрат,
  • двоен и аголен,
  • опремени со крилја и така натаму.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya15

Обликот на тоновите на SCHOCK исто така ќе ги задоволи потрошувачите со нивната оригиналност. Вреди да се напомене дека сите тие се доста длабоки, удобни. Максималната длабочина е 228 мм. Миењето садови во нив е многу удобно, бидејќи водата практично не е испрскана. Исто така, постои заштита од претекување.

Инсталација на тоне од вештачки камен, како по правило, се јавува без проблеми. Нивната инсталација може да се врши во секој тип на вградена: иверица, дрво, на Corian, од ламинирани материјал на вештачки камен од гранит. Најважно е дека масата и мијалникот се хармонично комбинирани едни со други, според бојата и текстурата на материјалите.

Предности на тоне од вештачки камен

Камениот мијалник не е подложен на вода што врие. Таа нема да реагира на топлина и ќе се деформира од врела вода, бидејќи тоа ќе се направи со мијалник од нерѓосувачки челик. Исто така, на предностите може да му се припише отпорност на средства за чистење со особено агресивно влијание. На пример, од нерѓосувачки челик станува непогоден за употреба од ефектите од изложеност на мешавина на киселина и хлор кои содржат средства за чистење (ако поради некоја причина во исто време да се дојде до мијалник направен од нерѓосувачки челик). На површината на вештачки камен, по изложување на такви компоненти, може да останат траги. Но, за да ги елиминира не е тешко, само мелење нив, а потоа се полира.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya14

Во однос на хигиената, тогаш во такви подлошки таа е на највисоко ниво. Репродукција на микроби и бактерии од разни видови во него едноставно не е можно. Ако се појави гребнатина на површината на каменот, таа може брзо да се отстрани. Но, ако истиот проблем, тоа нема да биде можно да се избегне растот на бактерии и микроорганизми се појави на нерѓосувачки челик, и тоа стана вид не е особено привлечна.

Исто така, не е тешко да се направат дупки за миксер во секое погодно место за перење, што не може да се каже за други слични производи.

Како и сите други стоки, камените мијалници имаат свои недостатоци - цената. Оние кои сакаат да купат ќе треба да платат голема сума пари. Но, во споредба со висококвалитетни тоне од добар нерѓосувачки челик, каменот не стои многу поскапо, но тие имаат многу повеќе предности.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya9

Вештачки камен - доволно материјал силен, но ако тоа капка која било тешки предмети, не е веројатно да се ослободи од мал шок, веројатно оштетени. Ако сакате, тие може да се залепат со посебен лепак, но изгледот на производот од оваа првична привлечност повеќе нема да биде. Од ова е неопходно да се заклучи: сопствениците на вакви камени мијалници треба да бидат што е можно поточни со леано железо и слични кујнски прибор.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya22

Постои уште еден тежок недостаток во врска со високите температури. Вештачки камен од врела вода не е деформирано, но од котел или тенџере со врела вода само преземени исклучите шпоретот и го стави во мијалникот или на крило - дури и многу се плаши. Трагите од таков надзор ќе бидат неизбришливи.

https://www.youtube.com/watch?v=_m1jea5WmOw

Како да изберете кујнски мијалник

Општи информации кои се неопходни да се потпрат при изборот на миење на автомобил - тоа е разбирање на важноста на фактот дека оваа тема треба да биде не само удобен и практичен, но, исто така, да се интегрираат хармонично во целокупниот стил на кујна. Во овој случај, не заборавајте за соодветната големина.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya2

Првиот е капацитетот. Овој параметар има своја тешка вредност. На крајот на краиштата, во секое семејство различен број на луѓе, различни менија, различни навики, на пример готви во јадења со различни капацитети и така натаму. Поаѓајќи од ова и неопходно е да се одреди капацитетот на избраниот производ.

Вториот е кујнски кубен капацитет и големината на мијалникот. Овој фактор исто така не е неважен. На пример, во кујна со мал кубен капацитет, голем мијалник ќе изгледа смешно. Но, во кујната малку повеќе, мијалникот може да го избере оној што ми се допадна повеќе. Кога кујната е пространа и голема, мијалник може да се избере со неколку чинии. Многу е погодно. Може да се остави за миење садови, втората за перење овошје и зеленчук, трета за одмрзнување на храната. Единствениот совет од производителите: кога купувате мијалник со повеќе од две чинии, исто така купувајте миксер со фиока или туш. За таков мијалник тоа ќе биде најзгодно верзија на миксер.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya16

Третиот е форма на перење. Поаѓајќи од фактот дека современиот пазар обезбедува избор на форми на тоне во прилично широк спектар, вреди да се разгледа што би било соодветно да се погледне во кујната. На пример, најсериозните се сметаат за круг и овални. Триаголен или аголен најчесто се инсталира во мали кујни (тие не се полоши од другите во функционалноста, но тие заштедуваат простор). За голема соба можете да купите и квадрат, и правоаголна и која било друга која ви се допаѓа.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya8

Четвртиот е длабочината на чашата. Подлабоките миеви овозможуваат да се мијат садовите со минимална количина на вода за прскање. Покрај тоа, ако има многу луѓе во семејството и готвење постојано се случува во кујната, не можете да направите без валкани садови. Во таква ситуација, длабоко мијалник ќе дојде до спасување, во кое можете да ги ставите овие садови. Но, немојте да купувате премногу длабоко мијалник, бидејќи мускулите на грбот, кога ќе се мијат, ќе бидат во состојба на напнатост и со текот на времето, садовите за перење нема да бидат многу весела вежба.

moyky_is_iskusstvennogo_kamnya7

Петтиот е кујнски мијалник. Како и во сè, па во кујната треба да има визуелна хармонија. На пример, за кујна со стилизиран антички стил, мијалници од месинг или бронза се идеални. Современиот стил на кујната ќе оди добро со камен или нерѓосувачки мијалник. Класичната стилизација ќе изгледа хармонично со вештачки гранит или керамика.

Можеби сте заинтересирани за: