Видови кујнски престилки: од бела тула, од плочки, мозаична престилка, престилка од камен, од стакло со фотопринт.

  • admin
  • 30 мај 2016 година
Видови кујнски престилки: од бела тула, од плочки, мозаична престилка, престилка од камен, од стакло со фотопринт.

Познато е дека омилените комбинезони на домаќинки се престилка. Платката е неопходна за време на готвењето и миење садови. Затоа, појавата на асоцијативна декорација на просторот - кујнски престилка не предизвика конфузија. Напротив, имаше желба да се изберат престилки за одреден дизајн, големината на собата и достапноста на парите за нејзина инсталација. Патем, можете сами да ја изберете и инсталирате оваа декорација.

Кујната престилка - елемент на кујната декорација

Најуспешниот и атрактивен функционален елемент во кујната може безбедно да се нарече кујна престилка. Правилно избраниот и инсталиран функционален елемент ги штити кујнските ѕидови од контаминација - капки маст, спреј и прашина.

13692125106

Декорацијата не е само убаво мало цвеќе на керамички плочки.

e52160b600773e2b_3586-w618-h498-b0-p0 - модернизм-кухня

Традиционалната плочка беше заменета со чаша со светла и експресивна шема, елегантен мозаик и челик со моќна практичност.

2610989

За украсување на престилка сега користете:

  • различни во текстура и боја на плочки
  • панели со примена на фотопринтер
  • боја или монохроматски пластика, МДФ панели
  • плочки и панели од стакло.

oreh-d2457

Кое декорација кујна не е избран: Кујна престилка со печатење на фотографии или мозаикот, со кои се соочува материјали за олеснување на чистење и можноста за комбинација со заеднички внатрешни работи. Се разбира, за избор на било каков материјал при креирање на внатрешен дизајн, постојат одредени правила.

схема

Ние го избираме материјалот од кујната престилка

Оптимална опција за создавање на престилка е поставата на вештачки камен и декоративни тули. Алтернативи може да бидат кујнски престилки изработени од стакло и пластика или МДФ.

Конвенционално, кујната престилка може да се подели на свртени и шарки структури.

1455134290_d0bad0b0d0bcd0b5d0bdd18c15

Соочувајќи се со плочки, тули и мозаици може да се нарече класична опција.

плочка за престилка: светла или монофонична

На престилка на плочки се уште е релевантен дизајн опција. За да се создаде кујна престилка од плочки има квалитет керамички и плочки производи со текстура пополнување. Традиционалната керамичка плочка за престилка е универзална за нега и издржливост. Покрај тоа, поставувањето на плочки од секаков вид се прави со рака.

plitka

Современата технологија на фото печатење и сликање на слики ви овозможува да изберете плочка за целокупниот дизајн на бои на ѕидови, тавани, прозорци и мебел. Потребно е да се земе предвид дека ограничениот и непроменлив опсег на плочки за собирање едноставно не може да му пријде на светлиот мебел.

122064303_1an4

Светлата плочка, напротив, ќе ја апсорбира експресивноста на поставата на полиците и шкафовите од скапото дрво. Можете да почувствувате хармоничен избор со приложување на плочки на мебел и ѕидови. Покрај тоа, за обложување, мора да се придржувате до висината на престилот.

lgm_2

престилка од бела тула

За да креирате престилка направена од цигли, треба да обрнете внимание на слојот од текстурата. Подобро е да се даде предност на ситно-зрнеста површина, којашто најмалку ја апсорбира влагата и мастите. Овој престилка ќе биде особено релевантен за кујната во стилот на земјата, Прованса и скандинавски.

Слика 7

Големината на плочката е избрана во зависност од големината на површината на ѕидот, кујнскиот сет и поставеноста. Начинот на поставување на престилка е традиционален, имитирајќи вистинска цигла.

Слика 3

Малата големина на тули со мат површина ќе создаде варијации во дизајнот на медитеранскиот стил, и со груба мансарда стил. Особено импресивна е белата тула на ѕидовите.

1414745869_2654146

мозаик престилка

Одлична опција за создавање на престилка е мозаична плочка, која може да се нарече идеална за заоблени и аголни површини на ѕидовите. Мозаик плочки се произведени од страна на производителот во форма на готови панели, надредени врз основа на мрежата.

fartuk_na_kuhnyu_9_0

Инсталирањето на целиот панел на плочки на кујната престилка со мозаик се врши на лепак, а зглобовите и рабовите се нанесуваат по сушењето.

Оригиналниот дизајн е мозаик направен од огледало и метални орнаменти.

1299254650_tile-textures-1

Малку беж, розева, кафе, а сега мозаикот искра со својата неверојатна и уникатна брилијантност.

мозаика-декор-рабоче-золото

Суспендирани конструкции изработени од камен и стакло

Тешките тежина на шарките на престилот бараат едноставна пресметка за инсталација. За прицврстување на такви престилки ќе биде неопходно да се создаде моќен гајба и да се изберат не помалку силни сврзувачки елементи.

престилка направена од камен

Природниот камен во престилниот производ изгледа особено импресивен во комбинација со работниот материјал, кога текстурата на престилот на ѕидот непречено тече кон countertop.

лабрадорит-стокектица-с-фаркоку-из-челного-камня

Да се ​​создаде таков престилка плоча се користи (плочи) од цврсти материјали (мермер, гранит, базалт) со дебелина од 2 см. Престилка од granitic камен или мермер litokeramiki поседува извонредна природна сила и ниска апсорпција на вода. Овие квалитети се промовираат со полирање и мелење на природен камен. Најчестата варијанта на престилка направена од камен е гранитна плоча.

лабрадор-сина-перл

При инсталирање, разгледајте ја значајната тежина на производот. На пример, плоча од гранит, или 1,5 см дебелина и ширина од 60 см, ќе има тежина до 12 кг.

Кога се обработуваат плочи за престилка, неопходно е да се постават лепењето на краевите, давајќи им олеснување или измазнување на острите рабови.

престилка од стакло со фото печатење

Престилка отсечена од категоријата скапи и луксузни предмети веќе долго време е преместена во прифатлив дизајн на кујни.

Можете да изберете кожи за секаков вид и големина на кујната.

12-скили-кујна-

За дизајнот на просторот на кујната, се користат две модификации на стаклената преграда, имено мат темперирано стакло и насликани наназад. Дозволете ни да покажеме дека разликата лежи во транспарентноста на стаклената површина.

kuxonnyj-fartuk-vybrat-3

Матоеното стакло се користи за создавање декор со позадинско осветлување. Можностите на нацртаното стакло се повеќе проширени и овозможуваат создавање на огромен дизајн на ентериер.

22

Единствениот предуслов за предлогот беше внимателно осмислениот проект и инсталација. Монтирање кожи направени од специјалисти користејќи клипови.

Стаклената престилка е погодно и практично решение за украсување долги кујнски ѕидови со егзотични растенија и возбудливи пејсажи.

Најдобрите кожи се прикажани во видеото.

Денес има тенденција да се користат евтини и лесни материјали за создавање на престилка во кујната, чија инсталација е достапна едноставно.

laminat_na_stenu_1_0

Направете кујна престилка направена од пластика или МДФ, по можност за мебел и површина направена од истиот материјал.

Сепак, материјали како што се ламинат и МДФ може да се користат кога работната површина на кујната и плочата за готвење не се наоѓаат во близина на ѕидот.

dizain_modnoi_kukhni_kukhonnyi_fartuk

Сепак, колку кујни, толку многу мислења за изборот на престилка.

Што прават дизајнерите за ова?

Можеби сте заинтересирани за: