Руничко ковање: фалсификуван мебел, огради од ковано железо, портите од ковано железо, фалсификувани мостови, се фалсификувани за цвеќе. Елементи фалсификување во внатрешноста.

 • admin
 • 28 ноември 2016 година
Руничко ковање: фалсификуван мебел, огради од ковано железо, портите од ковано железо, фалсификувани мостови, се фалсификувани за цвеќе. Елементи фалсификување во внатрешноста.

Фалсификувани предмети служеле како украси за дури средновековни замоци и биле совршено комбинирани со камени ѕидови. Во моментов, фалсификувани елементи во дизајнот на куќа или градина станаа многу популарни. За тоа што елементи на фалсификување може да се користи во внатрешноста на куќата или во градината ќе кажам во овој напис.

Технологија на уметност фалсификување метал

Уметното ковање е форма на уметност, но исто така и многу макотрпен процес.

Сите производи се произведуваат со обработка на метална алатка со црвена боја. Ова одзема многу време и напор од мајсторот. Затоа, таквите предмети не можат да бидат ефтини. Сите производи од уметничко ковање може да се направат на два начина:

 1. студ  Фалсификување, обработка на лист или високо квалитетен метал со механичко дејство;
 2. топло  фалсификување на почетокот на метал се загрева до одредена температура, а потоа започнете со обработка на посебна алатка.

Покрај типовите на фалсификување, постојат и одредени технологии на работа, за кои сите мајстори се придржуваат. Тие можат да бидат поделени во следниве типови:

 • Врнежите  - овој метод се користи за да се намали должината на производот и да се зголеми неговиот пресек. За да го направите ова, загреаната заготовка се одржува вертикално користејќи форцепс и погодена со чекан. Во текот на работата, ние мора да се осигураме дека елементот останува рамен.
 • Екстрактор качулка  - ова е спротивно од првиот метод, со негова помош да се зголеми должината на производот и да се намали неговиот пресек. Работата е направена од чекан вежби на загреана прачка на наковалната.
 • Палуба  - оваа поделба на работното парче на неколку делови, од кои подоцна ќе се произведуваат декоративни елементи (ливчиња, лисја).
 • Свиткување  - Се користи за производство на закривени елементи. Се користи многу често. Работата се јавува со загреан стап, кој е свиткана на "рог" на наковалната.
 • Навивам  - Се користи за производство на извртени елементи. Тие го прават тоа прилично едноставно. Топлото парче се ротира на едниот крај околу неговата оска.
 • Нежните - се користи за изедначување на површината на работните парчиња. Се изведува со чекан. Единственото нешто, во точката на свиткување остави мали лица да стиснат по природен изглед на производот.
 • Забелешка  - направени се за декорирање на елементите со различни линии, букви, удари и сл. тие се применуваат со помош на длето над топол метал.
 • Собрание  - спојување на посебни елементи во општиот дизајн со помош на заварување или крипта.

Сега знаете, не само по кои начини се направени фалсификувани производи, туку какви технологии за фалсификување постојат.

Елементи на уметничко ковање

Елементи на фалсификување доста. Тие можат да се користат и за скали и служат како декор елементи за готови производи.


Меѓу нив можеме да разликуваме:

 • елементи за балюстри;
 • огради и совети за нив;
 • никулци на столбови;
 • врвови и сфери;
 • лисја, цвеќиња, гроздови на грозје;
 • кошеви.

Исто така, во секоја работилница ќе можете да правите предмети според вашата желба и скица. Фалсификувани производи се многу убави и ќе го надополнат внатрешноста на куќата.

litye_ehlementy

фалсификуван мебел

За класичниот стил, Прованса или дури и модерните, фалсификувани парчиња мебел се совршени. Тие не само што ќе го нагласат статусот на нивниот сопственик, туку и ќе му дадат одредено расположение на целата куќа. Значи во спалната соба ќе изгледа многу убаво фалсификувани кревет. И покрај големата тежина на производот, изгледа елегантно и воздушесто, благодарение на високите грбови на заоблени прачки со пеперутки и кадрици. Овој кревет ќе даде повеќе романтичен изглед во спалната соба.

фалсификуван кревет

Ако вашата куќа има веранда со пристап до градината или летна белведер, тогаш може да се смести фалсификувана маса и столици. Оваа опција ќе биде многу практична, благодарение на обработката на метали ќе остане неповреден и покрај каприците на времето. Работната површина може да се постави со керамички плочки од различни нијанси на кафеава и бела боја. За погодност на столици, можете да поставите перници во светло покрива и затегнете ги на грбот на столици со стрингери. Таквиот сет на мебел ќе даде нов вид место за одмор и запознавање со пријателите.

master_ALH440-246

Ако не сакате да купите големи парчиња фалсификувани мебел, можете да ја декорирате вашата дневна соба со елегантен масичка за кафе. На пример, табела на три нозе, која во средината се пристапува. Тие го имитираат нивниот изглед и текстура на гранката на дрвото. За поголема природа, тие се украсени со фалсификувани лисја и цвеќиња. Благодарение на стаклото, убавината на производот е достапна за окото. Таква маса ќе биде интересен акцент низ собата и ќе привлече внимание на гостите. Овој мебел ќе ги украсува и ќе им даде индивидуалност на вашиот дом.

3065602

фалсификувани шини

Најчесто е употребата на фалсификувани елементи во дизајнот на скалите во куќата. Тие само може да бидат отворени работи. Цртеж од кадрици ќе им даде леснотија и воздух на вашите скали. Таквите шини совршено ќе се вклопат во внатрешноста.

kovanie-perila

Можете да ги декорирате скалите на оградата во облик на лијани, чекори за плетење и огради. За поголема декоративна на прачки фиксирајте ги лисјата и убави цвеќиња од метал. Фалсификувани скали се многу убави, и покрај суровоста на материјалот се многу домот.

p_22000

Фалсификување на уметничките цени

Фалсификуваните производи не можат да бидат ефтини, бидејќи тие се произведуваат со голема потрошувачка на физичка сила и време. Во просек, цената за слични производи на влез ниво (со минимален број на фалсификувани предмети) е од 2000 рубли за кв.м. Кога нарачување производи е уметнички фалсификување со убави линии, цвеќиња и други декор елементи, АП. м ќе чини од 13.500 рубли. За производот на индивидуален проект ќе мора да плати од 19.000 рубли. Се разбира, цената не е мала, но убавината и ексклузивноста на вашата куќа е достојна за тоа.

cena_4

Уметнички фалсификување во внатрешноста на градината

Фалсификувани елементи се модерни за да ги красат не само куќата, туку и градината.

Тоа е местото каде што вашата имагинација може да оди. Можете да украсите сè, од оградата до декоративното езерце. И со помош на убави потпори, можете да декорирате со цвеќиња одмор или трем.

За тоа како можете да аплицирате фалсификувани производи во вашата градина, ќе разгледаме подетално.

wicket door

Првото нешто што луѓето го гледаат во куќата е неговата ограда и портата. Може да се украсени со уметничко ковање. Прекрасен изглед wickets со цветни орнаменти. Долниот дел е изработен од метален лим и украсен со гранки на аглите. Во средината на каша има неколку закривени гранки со цвеќиња и лисја со различни форми. Горниот дел е украсен со кадрици и елементи од балустри. Средниот дел од калапот (зад гранките) може да биде модерно покриен со поликарбонат. Ова ќе помогне да се избегнат надворешни погледи, а од друга страна ќе се нагласи декор.

1510

Модерен е да се направи порта во стилот на готски замок. Неговата форма е посочена на врвот. На врвот на декорациите се кругови слични на античките витражи. Во долниот дел се две гранки на крин со големи цвеќиња. На самиот врв на портата и симетрично, над двете лилјани се птици. Индивидуалните елементи се обоени со црвена, сина и жолта боја. Овој wicket изгледа необичен и стилски.

big_b76514deaff69974f37ea9dbef79748c2

елементи фалсификување во мечување

Оградата е исто така модерна за декорирање со фалсификувани елементи. Тоа може да се направи од прачки со мал декор. Ова создава впечаток за транспарентност на просторот. Исто така, таквата ограда ќе обезбеди пристап до сончева светлина на локацијата. Точно е дека таквата ограда најдобро се поставува пред фасадата на куќата, а од друга страна е поглупава.

082014_1110_3

Можете да ги декорирате само врвот на оградата и столбовите. За ова е мода да се користат различни врвови, корпи и кадрици.

Декоративный-забор-из-кирпича-и-ковки

Ова ќе биде помалку скапа опција, и ќе им овозможи да ги красат постојните оградата.

фалсификувани мостови

Ако вашиот сајт е декоративни езерцето и сакате да ги красат, совршено решение е да се инсталира ковано мостот. Површината на која ќе одите може да биде направена од цврсто дрво (даб, ариш). Но, оградата може да се направи во форма на лак и да ги украсува со лоза. Значи, мостот ќе се вклопи во пејзажот и ќе го задоволи сопственикот на сајтот.

02

Мали мостови низ потоци не треба да бидат декорирани со декор. Доволно е да се направат изопачени balusters, ги украсува со топки. Полукружниот парапет мазна и непречено се спушта по должината на рабовите.

full_____________________________12

Екстремните столбови, исто така, можат да бидат украсени со големи кадрици, кои служат како премин од мостот до брегот на потокот.

котли за цвеќе фалсификувани

За оние кои сакаат цвеќиња, одлични за нивно поставување може да се фалсификува котварите. За куќата можете да изберете полица со три стаклени полици. Водичите на книжарниците се направени во форма на гранки на дрвјата, а горниот дел од целиот производ е украсен со птица. Овој штанд е погоден за секој стил на внатрешни работи и ќе биде многу корисен. Благодарение на комбинацијата на метал и стакло, тоа не тежи простор.

Кованые-подставки-для-цветов-03

На верандата или во салата можете да поставите пиедестал во форма на велосипед. Тоа удобно може да се сместат три саксии од цвеќиња.

b11321

Можете исто така да поставите држач за цвеќе на ѕидот. Изработена е во форма на четири гранки со кадрици и лисја. На секој од нив постои прстен, во кој е модно да вметнете саксија. Овој штанд ќе заштеди многу простор и ќе стане декорација на собата.

kovanye_podstavki_dlya_cvetov_-1

Овој напис ја опишува употребата на фалсификувани елементи во внатрешноста на куќата и градината. Се раскажува за видовите и основните технологии на фалсификување. Дадени се описи на фалсификуван мебел, оградите и другите елементи. Користејќи го советот на статијата, со помош на уметничкото ковање можете да ја трансформирате вашата куќа и заговор. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: