Каков вид на LED лента осветлување одлучат за: светлината, нијансите на светлината, за да го осветлат ходникот и скалите на дневна соба, кујна, бања, за расадник, спалната соба. Монтирање на LED лента светло: пресметка на моќта на моќта единица, лента врска.

 • admin
 • 01-Mar-2016
Каков вид на LED лента осветлување одлучат за: светлината, нијансите на светлината, за да го осветлат ходникот и скалите на дневна соба, кујна, бања, за расадник, спалната соба. Монтирање на LED лента светло: пресметка на моќта на моќта единица, лента врска.

Желбата да се прошири на дизајнот на фасадата на внатрешноста на куќа или стан, да им даде повеќе интересен изглед на вашиот автомобил или на базен, за декорација на патеки во градината, и да прават промени во своите раце, без вклучување на дизајнер или господар на внатрешни работи, доведе до брз популаризација на еден релативно нов вид на светлина се нарекува ЛЕР. Ако пред светлината во внатрешноста се чинеше дека е нешто чисто функционално, денес има неколку други одговорности - постепено се претвори во предмет на декор.

LED лента, неговите сорти

LED лента е флексибилна структура на диоди кои емитуваат светлина, собрана на коло, обично е означена со кратенката ЛЕР. ЛЕД-дисковите на лентата за печатење се наоѓаат на исто растојание едни од други.

Дебелината на лентата заедно со LED диодите не надминува 3 mm, неговата ширина може да биде од 8 до 20 mm. Во прилог на диоди, отпорници се воведени во електричното коло, кои се ограничувачки отпорници. Постојат две технологии за производство на LED ленти:

 • DIP
 • SMD.

Бројките во одбележувањето ленти се наведе големината на чип, и се мери во десетинки мм. Во зависност од бојата на светлината ЛЕР е поделена во црно-бело и во боја, RGB, што укажува на способноста да се создаде било сенка.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere9

Постојат ленти со диоди кои емитуваат светлина и за такви важни карактеристики, како температура на бојата. Кога се монтира на дизајн боја користи светодиоди на три различни бои, имено сина, црвена и зелена боја, што го прави возможно да се претстави како три-боја. Анализирајќи ги карактеристиките на LED ленти, може да се забележи дека тие се разликуваат:

 • висока сигурност,
 • мала потрошувачка на енергија,
 • долг работен век, околу 30.000 часа,
 • висок коефициент на употреба на светлината,
 • еколошка компатибилност (не содржат жива или други штетни материи);
 • мали димензии,
 • ефтин операција,
 • едноставноста на управувањето и поврзувањето,
 • мали димензии,
 • постојаноста на зрачениот флукс на светлина,
 • отпорност на механички стрес,
 • можноста за работа во различни температурни услови,
 • флексибилност,
 • присуството на леплив слој на лентата,
 • можноста за работа без инсталација на леќи или леќи,
 • униформноста на дистрибуцијата на светлината по должината на целата должина на лентата, со што се елиминира можноста за прегревање,
 • можност да се интегрираат интересни решенија за внатрешен дизајн.

Може да се појават проблеми при обидот за поврзување со старите фитинзи - модерните ленти со него не се компатибилни. Недостатоците на LED лента исто така, може да се припише на својата вредност повеќе од цената на конвенционалните блескаво или флуоресцентни, способни за создавање на истата моќ прозрачна флукс.

Прочитајте повеќе за она што LED лента е како кога гледаме на видеото:

Како да изберете LED лента

Бидејќи се вршат различни цели при поставување на позадинското осветлување на LED, изборот треба да се диференцира. И ако за собата осветлувањето може да биде декоративно, тогаш во кујната тоа ќе има практична вредност.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interyjere3

Во сместување, декоративни осветлување инсталиран во подови и тавани, ниши, блескав лента натежна корнизи или завеси. При изборот на лента за различни видови на објекти на прво место треба да се обрне внимание на влажност ако соби се погодни за обичните, бања, базен, улица или градина осветлување нужно треба водоотпорен, запечатени LED лента.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere222

Истото, отпорни на влага, пожелно е да се користи за осветлување скали, подови.

утврдени со осветленоста на осветлувањето

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere8

За декоративно осветлување на просториите можете да користите различни видови ленти, изборот ќе зависи од желбата за осветлување на одредена осветленост. Имајте на ум дека на осветленоста на лента зависи од видот на LED диоди се користи, ако најчестите лента SMD3528 LED диоди вклучуваат еден полупроводници чип, а потоа снимката се состои од SMD5060 диоди се состои од три слични кристално природно осветлување на нивните три пати посветла од odnokristallovyh аналози.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interyjere333

Осветленоста на лентата е исто така погодена од густината на LED диодите во неа, лентите се разликуваат:

 • нормална густина со стандарден аранжман на LED диоди: 60 на 1 m,
 • двојна густина: 120 метар,
 • дворедна двојна густина: 240 по м.

За ленти SMD5060, овие бројки ќе бидат соодветно: 30, 60, 120 парчиња / m. Искуството покажува дека со цел да се хранат на ЛЕР се користи како главна светлина неговата моќ не треба да биде помал од 10 вати на метар, прозрачна флукс генерирани од неа ќе биде 100 lm. Истата лента може да се користи ако сакате да ја осветлите површината на темна боја со ниска рефлексивност.

изберете вистинската сенка на светлината

svetodyodnaja_podsvetka_v_interyjere444

Во зависност од тоа што треба да биде внатрешно осветлување, ќе треба да изберете боја, може да биде бела или да има постојана нијанса. Треба да се има предвид дека дури и белото осветлување може да има различни нијанси, т.е. различна температура на бојата на луминисценција:

 • студената бела (10000K-6500K),
 • бела (6500K-5500K),
 • ден (4500K-4000K),
 • бело топло (3500K-2700K).

За да LED лента за куќата помогна да се создаде од најатрактивните осветлување опција најчесто се користат црно-бело или мулти-обоени панделки. Забележете дека RGB-лентата е само со големи LED диоди.

Како да го изберете и поврзете LED лентата погледнете го видеото:

LED лента во внатрешноста на станот

осветли коридори и скали

LED позадинското осветлување е поволно за осветлување простории кои се во постојано присуство на светлина не е потребно.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere22

Употребата на осветлување ќе се создадат поповолни услови да се движат низ темно коридори или скали - ниска потрошувачка на енергија не доведе до сериозен зголемување на сметките за електрична енергија, но ја елиминира потребата да се движи околу куќата во мракот. Додади LED лента може да биде околу периметарот на прошетка низ простор за уште поголема заштеда во електрични кола да додадете придушување прекинувач - тоа ќе го вклучите светлото во позадина во текот на ноќта на минимум.

ние организираме декоративно осветлување на гостинска соба

Бидејќи ова е главната просторија во куќата или стан, нејзината декорација е посветена посебно внимание.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere13

Просторот во дневната соба, како по правило, овозможува да се реализираат оригиналните дизајнирани намери во реалност, вклучувајќи создавање на единствена верзија на осветлување.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere14

Предностите на користење на LED лента е сосема очигледно - со негова помош можете да се создаде силна светлина, природна бела, фенси таванот светла или светли, разнобојни панделки создадена, кој ќе се користи за домашни празници и семејни прослави.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere120

За да добиете контрола врз осветленоста на осветлувањето, треба да ги користите нежните.

lED осветлување опции за кујната

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere16

Осветлувањето на кујната треба да биде дизајнирано имајќи предвид дека неговиот карактер ќе биде не само декоративен туку и практичен. Декоративна вредност во овој случај може да биде прозорците и таванот светла, во прилог, кујна варијанта осветлување може да се разликуваат инсталирање светодиодни ленти на горните и долните кабинети.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interior4

На истиот кат кабинети се монтирани на нозете, по осветлување собранието на насловната панел, или лево во јасна. кујната на животната средина е пожелно да се користи затворен LED ленти за пониски кабинети - е да се спречи можно оштетување на уред за осветлување во случај на случајно контакт со вода. За надворешни кабинети, можете да користите отворена лента. Многу корисно е осветлување на внатрешниот простор на шкафчињата, вклучувањето на осветлување може да се случи кога вратите се отвораат. Ако сакате осветлување гардероби може да се постави така што неговото вклучување случи истовремено со главните осветлување основање или самостојно од сензорите:

 • способен да реагира на физички активности,
 • поттикнати од еден допир на раката,
 • бесконтактен, особено удобен во кујната.

Бидејќи има потреба од светла осветлување на десктопот, лентата што емитува светлина ќе биде многу корисна.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere2

Нејзината инсталација се изведува под висечките кабинети, додека се осигура дека светлото е насочено надолу, не треба да дозволите инсталација под агол што ги насочува зраците во очите на работното лице. За осветлување на работната површина на масата може да се користи:

 • запечатена лента, залепена на дното на шкафовете,
 • bAR светилки, монтирани на клипови или двострани ленти, лесно поврзани во еден синџир,
 • светилки, собрани со свои раце на LED лента и алуминиумски профил.

Најдобро е да се расветли на десктоп да се користат LED лента бела светлина, по можност топло - производи под таква светлина изгледа природно и атрактивна, кул светлина ќе ги направи помалку апетитот изглед се направи.

Како да го направите осветлувањето во кујната, погледнете го видеото:

што осветлување да се избере за бања

Од собата се должи на голема влажност на воздухот, може да се користат во неговото позадинско LED осветлување, карактеристиките на кои им е дозволено да бидат сигурни дека тоа не е загрозена од влијанието на вода, односно, на лентата ќе треба да биде запечатена.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere7

Определување во бањата може да ниши и огледала, тавани и ѕидови. Изгледа интересно осветлување:

 • инсталиран зад огледалата, од кои рефлектирачкиот слој е делумно отстранет,
 • позадина, создавајќи контраст ефект,
 • осветлувајќи го просторот пред огледалото.

lED лента за детска соба е избрана во согласност со препораките на психолозите

Експертите препорачуваат дека при украсувањето на осветлувањето во детската соба, обидете се да создадете пријатна, топла и весела атмосфера. Светлината треба да биде избрана бела, нужно топла, треба да биде мека и умерено светла, токму доволно за да не предизвика иритација на очите.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere1

Пожелно е инсталирање на затемнето, механичко или електронско, опремено со далечински управувач, кое ќе ја регулира моќноста на осветлување. Естетичкото задоволство на детето ќе донесе инсталација на LED диоди во боја.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interior23

На пример, со користење предводена лента, во кој се наоѓаат различни огледала на нијанси, ќе создаде чудесна атмосфера во детската соба.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interyjere18

Користење на црно сјај лента може ефективно да се нагласи мебел и декор елементи.

спално осветлување

Пријатна, релаксирачка атмосфера во спалната соба, исто така, може да се креира со инсталирање на LED позадинско осветлување, кое се користи како главно или дополнително осветлување.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere15

За давање атрактивна за внатрешни работи може да се: Изведување на осветлување боја фотодиоди ѕидови и таванот се создаде kontrazhurnuyu осветлување ѕид завесите и огледала, на оригинален начин да се нагласи мебел надвор или да се обезбеди внатрешно осветлување кабинети. Во спалната соба можете да го користите широк спектар на осветлување нијанси, добро дека модерната технологија го направи можно да се организира производството на извори на светлина кои работат во која било спектар.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interyjere666

Оригиналното решение ќе биде осветлување на спална соба лустерот, како осветлување елементи кои ќе служат како ЛЕР лента. Флексибилни конфигурација на LED диоди се овозможи целосна употреба на сите убави особини како бела панделки и мулти-боја RGB-ленти. Користење на RGB-контролери и нежните Ви овозможува да контролирате осветлување спални на нивната дискреција.

Монтирање на LED лента

За да се поврзете на монохроматски LED ленти треба да се инсталира самата лента и снабдување со електрична енергија. Ако постои потреба за прилагодување на осветленоста на осветлување во синџирот треба да им овозможи на придушување.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interyjere555

Комплет со повеќебојни LED ленти треба да содржи:

 • единица за напојување се совпадна со работен напон на лентата (12, 24 или 36 волти) и неговата моќност,
 • самата лента,
 • RGB-контролер, преку кој се контролира осветленоста на светлината и нејзината боја.

како да се пресмета моќта на енергетската единица

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere12

За да се пресмета на електрична енергија единица должина множи лента во метри на потрошената од 1 m од должината на моќ, се додава индикатор како резултат на акции - од 10% до 25%. Ова ќе обезбеди сигурност на системот за време на операцијата.

Повеќе информации за напојувањето што го учиме од следново видео:

како да поврзете лента од диоди што емитуваат светлина

Тоа веќе беше споменато на потребата да се инсталира на колото за снабдување со електрична енергија, која го претвора наизменична струја на DC 12 V (понекогаш 24 или 36). За да можете да ја промените осветленоста и бојата на сјајот во електричното коло, мора да ги вклучите контролорите.

svetodyodnaja_podsvetka_v_interiorere11

За полесно користење, LED лента со далечински управувач е инсталирана. Бидејќи должината на лентата обично е ограничена на пет метри, треба да се користат неколку ленти за осветлување на објекти со голем периметар. Тие се поврзани паралелно. Напречниот пресек на жицата треба да се зголеми пропорционално на зголемувањето на растојанието помеѓу самата лента и напојувањето - со зголемувањето на растојанието, загубите ќе се зголемат.

Можеби сте заинтересирани за: