Кујнски мебел, евтин кујнски мебел, критериуми за избор

  • admin
  • 12 јануари, 2016 година
Кујнски мебел, евтин кујнски мебел, критериуми за избор

Доаѓа време кога стариот мебел е здодевен, ја изгуби својата важност, застарен е технички. Изборот на мебел, во моментов, не е толку едноставен колку што изгледа. Ако се користи за живеење според принципот - земи, што сега, со голем асортиман, сакам да купам модерно, евтин и удобен за водителка на мебел. Не толку одамна, висококвалитетен мебел беше увезен од западните земји, домашниот производител не сакаше да верува во уредувањето на својата кујна. Времињата се сменија, сега можеме безбедно да кажеме дека домашниот мебел е достоен да се натпреварува дури и со странски земји. На пример, нашите соседи во Белорусија се доста конкурентни во производството на комплети за кујна кај европските производители. Ве советуваме да обрнете внимание kuhni.center, може да имате среќа и не само што ќе го стекнете она што го сакавте, туку исто така ќе добиете на дел и користа ќе биде значителна сума.

Белоруски кујнски сет

Белоруската кујна ги исполнува меѓународните стандарди за квалитет, има модерен дизајн и не е инфериорен во однос на мебелот од Италија и Германија.

Во производството на комплети за кујна, се сертифицирани само еколошки суровини.

И како модерна белоруска кујна е направена на увезени машини од Германија, Италија и Полска, како резултат на тоа, мебелот ги исполнува сите ГОСТ стандарди, има добри перформанси и модерен дизајн.

Голема вредност, освен за убавина, стилност, можно е да се разгледа сосема истата ниска цена во однос на кујнските сетови на западното производство.

Производителите се подготвени да создадат не само кујна со клуч, според личниот проект на сопственикот, туку и да соберат сет на домашни апарати.

Изборот на додатоци, материјалот за мебел и изборот на компонентите на кујната поставени на свој вкус, клиентот може самостојно да ги прилагоди трошоците за кујната.


Со други зборови, со оглед на целта за купување модерна кујна, белорусите можат да подигнат кујна за секој вкус и чанта.

Во овој напис, за да помогнеме во изборот на удобно кујнски мебел, ќе кажеме за стилот, изборот на боја, материјалот и функционалноста на идната нова кујна.

Мебел во кујната, за каква цел е потребно

Пред да одберете мебел за кујната, да дознаете што е вашата цел.

Ако само сакате да направите убава соба и да ја наполните со модерен мебел и да готвите во оваа кујна, ќе бидете многу ретки, соодветно, а технологијата што ви е потребна е мала; Вашата кујна треба да има неколку шкафчиња и да одговара на минимализмот.

И ако имате семејство и кујната ќе биде готвење цело време, но бидејќи сте бизнис жена, и време за готвење е дадена многу малку - внимателен поставување на сите апарати за домаќинство и прибор во пригоден формат.

Така, за да заштедите време, вашите акции треба да бидат минимални.

Во присуство на големо семејство, кујната треба да биде голема, мебелот е пространа и функционална.

Модерната кујна може да се комбинира со дневната соба и бар-бројаница, т.е. изгледа како кујна-студио, а можеби и кујната ќе се комбинира со трпезаријата.


Веднаш да направите резервација дека овие две опции се погодни за големи области.

Најчесто, особено во апартмани, кујнскиот сет се наоѓа во вообичаената кујна за готвење.

Пред да изберете стил на кујна, ќе треба да одлучи со апарати, вграден во кујната апарати ви треба, или обична, без разлика дали се става дополнителни апарати во кујната.

Треба да одлучите за шемата на бои на целата површина на кујната, да направите идеја за кујната на вашите соништа.

Кога планирате кујнски мебел, размислува за својата боја, во комбинација со бојата и текстурата на ѕидовите, текстил, боја и текстура на подот во кујната - сè мора да биде во една боја.

И само откако ќе се одлучите за видот на вашата идна кујна, справувајте со конкретен избор на боја и стил на мебел.

Кујнски мебел стилови

Кујнските сетови се направени во различни стилови, на пример:

- Кукли поставени во класичен стил. Класичниот сет, по правило, изгледа масивен, тежок, има резбани елементи и се изведува што е можно повеќе од природно дрво. Таков мебел изгледа многу богат во соби со високи тавани. Во прилог на високи тавани во кујната треба да бидат високи високи прозорци. Атмосферата на оваа кујна секогаш изгледа цврста, предизвикува смиреност и спокојство;

Кујна во стилот на Арт Нову - еден од најпопуларните стилови. Оваа кујна е многу погодна за водителка, сето тоа е обмислен за удобна работа, има голем број на вградени апарати. Овие кујни секогаш изгледаат свежи, немаат светли точки, сите агли нежно се измазнуваат. Во таква кујна се чувствувате многу мирно и удобно;

- мебел поставен во стилот на земјата. Таа е популарна кај Русите, фасадата на мебел може да биде и дрвена и МДФ.

Текстил и плетен мебел создава рурален вкус. Апаратите за домаќинство често се украсени со месинг. Руралната кујна е многу удобна, пријатна и функционална;

Кујна во хај-тек стил. Ултра модерна кујна, материјалот се користи главно во форма на метал и стакло. Во внатрешноста не постојат дополнителни работи, во оваа кујна секогаш има чистота, простор и многу светлина.

Бои од кујнски мебел

Боја во изборот на не само мебел, но исто така и на ѕидовите на кујната, играат важна улога.

Ако на бојата доминира зелена боја, оваа кујна придонесува за мир и хармонија.

Сината кујна секогаш изгледа свежо и мирно.

Жолта и портокалова боја секогаш ќе се расположи и ќе помогне да се создаде пријатна атмосфера.

Светло-црвената боја ќе предизвика иритација, па одберете мебел од бургунд или розова боја.

Многу хармоничен изгледа кујната во која е избрана добра комбинација на нијанси.

Ако кујната област е мала, мебелот треба да биде светлина тонови, а со тоа зголемување на просторот и собата ќе се појави полесни.

Материјал за кујнски мебел

Модерната индустрија за мебел користи широк спектар на материјали. Современите машини можат квалитативно да го обработуваат материјалот од дрво до камен.

Во зависност од планираната употреба, материјалот е избран од отпорност на абење.

На пример, кабинетот и фасадата, за кујнски елементи, се направени од иверица, МДФ и дрво.

Во зависност од солвентноста и желбата на сопствениците е избраниот материјал.

Многу популарна и оправдана е фасадата на МДФ. Мебел изработен од овој материјал е релативно евтин, долготраен и произведен во разни бои и нијанси.

Фасадите од алуминиумски профили, направени од свиткана МДФ, стануваат многу популарни.

Таквите фасади изгледаат посовремени, но исто така се поскапи.

Врвот на модерните комплети за кујна може да биде, и природен и вештачки, изработен од честички, изработени од пластика.

Распространетата популарност на таблети покриени со пластика, се изведуваат по просечна цена и се со добар квалитет.

Кујнски престилки, во современа форма не се направени од плочки, туку од специјални ѕидни панели отпорни на влага, под бојата на countertop.

Таквите престилки се лесни за чистење, едноставно монтирани и цената на нив е повисока од плочки.

Опремата на кујнски мебел има многу голем асортиман.

Но, изборот на додатоци не спаси.

Ако одберете пластични пенкала, тие ќе се скршат и ќе го изгубат очите за неколку години. Хром пенкала на врвот на популарноста.

Нозете за мебел се подобро да се изберат оние кои можат да се прилагодат во висина.

Можеби сте заинтересирани за: