Кои ролетни се најдобро да се изберат: хоризонтални, вертикални, се тркалаат, според методот на прицврстување, според намената, бојата на моделот, ролетни залепени, дрвени.

  • admin
  • 25 март 2016 година
Кои ролетни се најдобро да се изберат: хоризонтални, вертикални, се тркалаат, според методот на прицврстување, според намената, бојата на моделот, ролетни залепени, дрвени.

Пролетната топлина и првите зраци на сонце се секогаш добредојден настан, но посакуваното сонце наскоро почнува да гори жешко, со што воздухот во куќата е топол и неподнослив. Во овој момент се сеќаваме на пријатната свежина и свежина, бараме ефективни начини за нивно постигнување. Најлесната и ефтината опција за заштита од топлина и топлина ќе биде купувањето и инсталирањето на ролетни на прозорците.

Ние правиме избор: завеси или ролетни?

До неодамна, завесите беа искористени за украсување на прозорците и заштита од врел сончеви зраци. Изборот на завеси и завеси во модерната текстилна продавници е неверојатно, дури и на најпребирливите купувачот: сите видови на бои и оригинални текстури, дизајн и стилски решенија, широк ширењето цена. Сепак, и покрај таквата необична боја и прифатлива цена, не сите "алишта" за прозорци успешно се справат со нивното функционално оптоварување и во исто време се вклопуваат совршено во внатрешноста на собата.

За разлика од текстил, ролетни ќе ви помогне не само најгусто во близина на прозорец југ со кои се соочува, но, исто така, да ги пренасочи струи на светлина, што ги прави дисперзирани и поудобно, додека не го попречуваат приливот на свеж воздух.

Визуелно проширување на внатрешниот простор на собата, ролетните се сметаат за оригинален декоративен елемент, кој предност нагласува посебен стил и успешно го комплетира својот имиџ. Ние нема да се задржиме на заслугите на овој додаток, ние сме сигурни дека сте многу запознаени со нив. Наместо тоа, ќе се фокусираме детално на прашањата за класификација и факторите кои влијаат врз изборот на одреден модел.


Значи, меѓу сите различни модерни модели, тешко е, а понекогаш и речиси невозможно да се запре на специфична, најсоодветна за вашата домашна опција. Добредојдовте во фасцинантен свет на практични ролетни, кои се погодни за секој ентериер без исклучок: почнувајќи од класични опции и завршувајќи со романтична земја!

Што треба да размислувам однапред кога избирам ролетни?

карактеристики и целта на собата

Ви препорачуваме да ги анализирате карактеристиките на просторијата во која ќе се инсталираат ролетните. На пример, луксузни модели се релевантни за стилски спални и дневни соби, но не се практични за кујните. Во простории со високи тавани подобро е да се инсталираат хоризонтални примероци, а со ниски тавани - вертикални или ролни производи. Во овој случај, мора да се земе предвид тоа вертикални ролетни на пластични прозорци   визуелно ќе ја зголеми висината на просторијата, и ако ова вертикално пластично отварање е влез, на пример, во чардак, вертикални ролетни, исто така, може да се користат како поделба. Изборот на материјал за производство на вертикални завеси е широк и може да го задоволи дури и прекрасниот вкус на купувачот.

Најпрактични и погодни за кујнски објекти и бањи се пластика и метални ролетни, бидејќи тие се отпорни на влага и лесно се грижат. Примероците од вертикални стаклени ткаенини се исто така многу успешни, бидејќи имаат водоотпорни својства и се лесно да се избришат.


За регистрација и регулирање на протокот на светлината дневната соба или работна соба најдобро одговара стилски Жакард ткаенина, но во канцелариите ќе биде оптимално изгледаше прилично едноставна неткаен ролетни. Не заборавајте да ја комбинирате бојата шема за внатрешни работи, мебел и бојата на ролетни: дури и мала дисбаланс во нијанси може негативно да влијае на целокупната перцепција на собата.

функции и метод на приврзаност

Размислете за функционалноста на ролетните. Ако сакате да се скрие од очите на странците, тоа е најдобро да се инсталира модел ролна и набран, и доколку е потребно да се прилагоди на пенетрација на сончева светлина во собата, ние Ви препорачуваме да купи хоризонтална или вертикална модел. За да го решите проблемот со декорацијата, можете да користите вертикални мултифакторни модели.

Следната точка на која треба да обрнете внимание е методот на приврзаност. Ролетни може да се инсталираат во отвори на прозори, фиксирани на таванот или ѕидните површини, во сушарите или дури и да купуваат модели што веќе се инсталирани во двојно застаклена единица. Изборот на овој или оној производ зависи од тоа дали ви треба слободен прозорец и дали ќе го завесите со завеси или ламбрекини.

боја модел

Се разгледуваше и бојата на ролетните, бидејќи општата перцепција на овој додаток зависи од тоа. Избор на монохромни нијанси, создавате повеќе деловни, мирни и во исто време пријатна атмосфера, додека веселата додатоци украсени со експресивен обрасци и обрасци се соодветни само во детските соби.

Заситените бои и нијанси во комбинација со оригиналните стилски решенија совршено ќе се вклопат во ентериерите на модерните дневни простории и забавните центри.

купување на буџет

Ако имате многу ограничен буџет, тогаш најдобра опција е да купите традиционални хоризонтални или вертикални завеси. Можете да изберете од познатите Компактни производи, кои се поставени директно во прозорецот на прозорецот, но ќе морате да платите малку повеќе за моделите на касети PRIS-Eco, PRIS-Roll, PRIS-Hit, PRIS-Life. Но, најскапите и престижни, поради нивниот висок квалитет и ергономија, се сметаат за дрвени и завесани ролетни.

Откако ќе се одлучите за функционална намена, стил и боја, разгледајте ги најчестите и популарни видови на ролетни.

Класификација на ролетни

Вертикално.   Како најпопуларен поради својот елементарен дизајн и достапна цена, вертикалните модели се состојат од хоризонтална врвот корниз и вертикални ребра. Изработени од ткаенина, тие можат да ротираат околу оската, се движат на страна и до рабовите на стреата, да се соберат во централниот дел. Погодност и практичност на употреба, различни бои и текстура решенија, издржливост - тоа е она што вози на купувачот на такви ролетни.

Хоризонтално. Тие претставуваат дизајн на алуминиум, дрвени или бамбусни ламели со широчина од 25-50 мм. Ламелите со заситени бои може да се соберат нагоре, фиксирани на која било висина и дури да се ротираат. Инсталирано на секој лист од пластичниот прозорец поединечно, хоризонталните ролетни изгледаат многу уредно и хармонично.

Ролинг модели, наречени завеси, се ткаенина отпорна на светлина која се навива на специјална цевка. Во случај на изведување на касетата, на прозорците се поставува мала корнизка, во која се наоѓа цевка. Овде, купувачот може да избере било какво обојување на ткаенината и текстурата, вклучувајќи плетенка од тешка природна јута. Можете да управувате со нив користејќи една нишка.

Заоблени заслепени ролетни   надворешно личат на ткаенина, составена во форма на хармоника со или без корниз. Во зависност од карактеристиките на дизајнот, постојат вертикални жици за водење, долните и горните корнизи. Моделите се фиксирани, собрани во горниот или долниот дел. Нивните предности се надворешна привлечност, лесна употреба и грижа.

Дрвени ролетни   опремени со хоризонтални ламели изработени од природно дрво или бамбус, поради што таквите производи се вклучени во категоријата скапи додатоци. Нивната инсталација може да се направи во прозорецот отворање, се преклопуваат тоа, на таванот или ѕид површина.

 

За тоа како правилно да ги инсталирате ролетни на пластичен прозорец, можете да научите од видеото на YouTube.

Може да бидат заинтересирани: