Модерен мебел-трансформатор во внатрешноста на мал стан, корисни совети

 • admin
 • 18 јануари 2015 година
Модерен мебел-трансформатор во внатрешноста на мал стан, корисни совети

Удобно користење на било кое модерно домување вклучува збир од неговиот специфичен сет на мебел. Но, кога ќе го инсталирате во стан, особено мала, веднаш почувствувате недостаток на слободен простор. Колку е поголема димензиите на мебелот, толку помалку се чини дека просторијата во која е инсталирана и поголемите непријатности доживуваат луѓе кои живеат во станот. Бидејќи проблемот со состојбата на малите станови е доста акутен, мебелот-трансформатор е од особен интерес кај потрошувачите и ужива голема побарувачка.

Мебел трансформатор за мали станови - одлична варијанта на трансформација на просторот

mebel_transformer01

Првите претставници на трансформатори во нашата земја се појавија во советско време, тие беа супер-модерни софи и фотелји-кревети и маси-книги. Денес, опсегот на трансформирачки мебел стана побогат и поинтересен, комбинирајќи сосема различни предмети, на пример креветот и работниот простор на детето, леглово легло за деца со компактен тросед или голема трпезариска маса со аналогни минијатурни списанија.

Со доаѓањето на голем број станови со мала површина, способноста на мебелот да ја промени својата намена, и што е најважно, нејзините димензии, стана многу важен тренд на пазарот, што има влијание врз најголемите производители на мебел во светот. Посебен интерес за купувачите денес е дизајнот, мултифункционалниот, ексклузивниот мебел.

Трансформатор маса и неговите предности

mebel_transformer9

Самата идеја за претворање на табели е далеку од нова, а претходно имаше варијанти кога работел мебел, маса-трансформатор, лесно се претвори во штанд или цртање одбор. Во услови на мал стан, многу е погодно да се има мала маса, која може да се зголеми во големина за 2-2,5 пати од времето кога посетителите пристигнуваат. Интересни се и масички, кои, доколку е потребно, се трансформираат во табели за играње билијард, шах или рулет.

mebel_transformer11

Масите за преклопување се одликува со широк спектар на механизми за трансформација кои овозможуваат значително зголемување на работната површина на кујнските маси или со комбинирање на кафе и трпеза за зачувување на корисен простор на мала дневна соба.

Детски мебел трансформатор расте со бебето

mebel_transformer3

Родителите знаат колку е важно во детската соба мебел е функционална, во зависност од возраста на детето може да се трансформира во склад со неговата возраст потреби. Стекнати на раѓање маса на бебето за промена со текот на времето може да се претвори во одлично место за игри со удобен стол, итн - во маса за да се подготват училиште домашна задача, истата партија може да се трансформира во еден убав компјутер биро ако е потребно. Меѓу главните предности на ваквиот мебел, треба да се забележи неговата екстремна компактност - нема да се меша со детските игри.

mebel_transformer4

Практична опција идеално погодна за расадник е хоризонтално преклопен кревет кој може да се прицврсти на друг мебел. Механизмот за укинување на ваквите модели е во прилог на долго страна, релативно мал товар дозволува да се користи за монтажа поедноставно и поевтино, помалку моќен механизми.

mebel_transformer5

За управување со модерен модел на лифтот со електричен само доволно само да притиснете на копчето - електронски механизам ќе го направи во пораст или намалување на креветот до саканата висина. Користејќи кревет елиминира чистење на подот на сите работи потребни за употреба во текот на денот за безбедност постелнина треба да биде лесно да се поправи на душекот.

Кревет-трансформатор помага да се ослободи корисни место во мала спална соба

mebel_transformer6

Бидејќи едно лице го поминува поголемиот дел од своето време во спалната соба, тој треба да биде удобно и удобно овде. Но вашата спална соба има мала површина и класичниот облик на креветот ќе го окупира главниот дел од плоштадот. Ние предлагаме излез од оваа ситуација - купи кревет-трансформатор. Но, пред да започнете со поправката, мора да ја поставите оваа позиција во идниот проект. Така, неизбежноста за поправки во спалната соба мора да вклучува инсталација на мебел-трансформатор.

mebel_transformer7

Сите модели на трансформаторски кревети можат да се поделат на три вида:

 • традиционално се користи во последните децении, троседот кревети,
 • посложени хоризонтални и вертикални преклопни кревети-кабинети,
 • кревети - маси и градите на фиоки.

mebel_transformer8

Оптимална употреба на постојниот простор на мали апартмани им овозможува на моделите за преклопување на завртки. Развојот на мебел специјалисти има направено тоа е можно да се скрие креветот многу успешно во други корисни парчиња мебел. На пример, на вертикален ѕид кревет со пневматски или пролетта механизам е доведена до вертикалната положба и е поставена во кутија, која е дел од мебел во собата.

mebel_transformer13

Опциите за декорирање на долниот дел може да бидат различни: ретровизори, полици или фиоки. Ако пружините и челичните кабли се користат во претходните модели за подигање, денес тие се опремени со системи за лифтови. Големината на преклопните кревети може да варира од двојно до единечно.

Многу оригинално изгледа кревет, кој се крие во специјално конструиран за овој подиум. Местото за спиење се движи внатре во подиумот на специјални ролки.

mebel_transformer12

На продажба исто така можете да најдете и други видови на креветот transfomerov многу успешно ги комбинира кревет и маса, гардероба, кревет и софа. Водечки на овој пазар се производи од италијански производители, опремени со многу практични и сигурни механизми на трансформација.

Дивани со трансформатор

mebel_transformer10

Зборувајќи за местото за спиење, не можете да заборавите за овој вид мебел како софи-трансформатори. На денешниот пазар, моделите се изненадени од голем број значително различни верзии на трансформацијата. Најчесто денес е еврокок, кој се одликува со модерен, добро развиен механизам на изворите. На најновите иновации да се забележи софи кликнете-klyak механизам кој им овозможува на назад во три различни позиции.

mebel_transformer19

Одвиваат софи - Францускиот "Мида" и "армоники", со сите позитивни аспекти имаат значително недостаток - животот на механизмот на нивната секојдневна употреба е еднаква на 2-3 години. Посигурни механизми се модерни модели: делфини, флеши, еврамоми, пума, телескопи, литаси. Најудобна за денес се сметаат за поклоници со целосно автоматизиран процес на трансформација.

mebel_transformer18

Во посебна група, можете да ги идентификувате модуларните системи кои личат на тетрис игра. Составување на блокови кои имаат правоаголна или квадратна форма овозможува да се добие кревет со маса, стол или кауч. Поединечните модули може да се чуваат меѓу полиците и полиците на ѕидот. Мебел загатки совршено се вклопуваат во внатрешноста на секој стил.

Треба да се напомене дека мебел-трансформатор, можеби со исклучок на троседот-книга, за постојано чамец не е соодветен, може да се користи во текот на ноќта за гости или за периодични одмор.

Кабинет-трансформатор

mebel_transformer14

Модата за мебел способна да се трансформира на барање на сопственикот не ги игнорирала кабинетите. Најчесто, кабинети се комбинирани со кревети, принципот на нивна трансформација може да биде различен. Најпопуларните кабинети, кои им овозможуваат за трансформација на внатрешниот простор со поместување, додавање или отстранување на полиците, во зависност од точките кои треба да се чуваат во рамките на кабинетот. Меѓу оригиналниот развој треба да се обрне внимание на кабинети, кои можат да ја менуваат нивната големина, доколку е потребно, се додаваат некои модели "во самиот себе", други - за разлика широчината и ќе ви овозможи да ги одржи уште работи.

mebel_transformer15

Направете мебел-трансформатор сам по себе е сосема можно. Се разбира, ова ќе бара:

 • да се развие проект или да се најде на Интернет соодветна, во веќе подготвена форма,
 • ги изврши потребните пресметки,
 • купување на алатки и материјали.

Домашна мебел поевтини, но работата на неговото создавање ќе бараат заштита уметник, Доследно спроведување на сите препораки на експертите, точност. Материјалите и механизмите за создавање трансформирачки мебел треба да се набават со висок квалитет, во спротивно домашниот мебел ќе биде краткотраен.

Некои корисни совети за избор

mebel_transformer16

 1. Кога се планира купување на мебел во мали станови прво треба да се пресмета опција за купување на трансформирање на мебел - најверојатно тоа ќе бидат повеќе исплатливи и ќе го задржи максималниот износ на корисни простор.
 2. Предизвик на компактност и функционалноста на трансформирање на мебел не дава никаква смисла, но кога е избран Треба да се напомене дека повеќе софистицирани механизми, порано или подоцна ќе бара повеќе комплексни поправки.
 3. Кога ќе купите треба да се испита рамка на производот и да го прашате него резерва на сила, исто така е пожелно да се обезбеди добра состојба кога сите извори и механизми.
 4. Подобро е да направите купување во живо, а да побарате од консултантот за продажба да ги демонстрира сите можности на избраниот модел.
 5. При купувањето на дома со поголема површина за кратко време не се планира, тоа е подобро да се купи паметен висок квалитет на мебел-трансформатор - тоа ќе трае многу подолго.
 6. Набавка на мебел по ниска цена треба да се сфати дека тие можат да бидат направени од низок квалитет на материјалите што се користат и нивните механизми за инсталација може да бидат несигурни. Најдобри материјали за производство се природно дрво или МДФ.
 7. Инсталација на купени куќи-кревети е можна само за квалитетно израмнети ѕидови, и само капитал или тула.
 8. При изборот на креветот треба да се обрне внимание на формата на неговата база или nozhek- основна плоча треба да биде широка и форма на нозете - L-облик.

Дури и денес, многу семејства сакаат традиционално се користи за мебел, купување на моделите трансформирање на кревети, софи и кабинети може да се смета за чекор кон едно ново ниво на удобност.

Можеби сте заинтересирани за: