Економски опремена летна кујна на парцела, економски проекти на летни кујни

  • admin
  • 02.02.2015
Економски опремена летна кујна на парцела, економски проекти на летни кујни

Зборувајќи за стилот, престижот и квалитетот на летната кујна во дворот на куќата, сакам да ја забележам неговата неверојатна функционалност и едноставноста на дизајнот. Откако некогаш сте биле во таква пријатна и пространа "бучна ресторанска сала" на отворено, исто така сакате да ја опремите вашата економија кујна. Како да изберете економски проект?

Ако имате намера да ја опремите летната кујна

Традиционалните пристапи, решенија и проекти за изградба на летни кујни на парцелата денес, дизајнерите се обидуваат да ги заменат ефективните проекти.

Слика 5

Проектите на евтини летни кујни веќе не се претставени како самостојни или одвоени структури. Поволна локација до ѕидовите на куќата белведер, скара или веранда, обединети со еден покрив, ви овозможува да заштедите на градежни материјали. Но, не заборавајте за хармонијата на надворешната декорација на вашата куќа и летната кујна, јас. ако куќата е завршена естонски со кои се соочува тула, тогаш во завршувањето на летната кујна, исто така, мора да има иста тула, итн.

строителство-дачи-своими-руками

Најекономична летна кујна

При изборот на летна кујна, неверојатно тешко е веднаш да се даде предност на кој било проект. Сите згради изгледаат привлечни и се достапни за само-подобрување. Но, главниот параметар на класификацијата на структурите е отвореноста на структурата и минимализмот на декорацијата на кујнскиот простор.

summer_kitchen

За економично уредување на летни кујни, можете лесно да ги идентификувате главните видови:

• летна кујна на отворено

• полуотворениот тип

• Затворено.

1416821671_b

Дизајнот на кујната од разни видови мора да одговара на лесно изработена цврста конструкција. Затоа, за опција за мала големина, може да се користат ефтини материјали како што се дрвена греда и штитови.

Како може "најекономичната" и практичната летна кујна на dacha да изгледа евтина?

отворена кујна

Кујнски отворен тип може да се нарече најекономична опција за ерекција. Однадвор, летната кујна од овој тип е слична на веранда или белведер. Отворена летна кујна нема поголеми странични ѕидови. За изградба не треба да се подигне цврста основа и ѕидови.

000

Се разбира, потрошувачката на материјали за таков проект за изградба на летни кујни е минимална. Отворена летна кујна може да се смета за поволна за жешката сезона: едноставноста на изградбата и добрата вентилација. Одличен пример за летна отворена кујна е структура со база на плочки за плочки или тули, како и сигурен покрив.

fbf2eae9273d4753fbd55321d2b125e2

Патем, за покривот. Главниот акцент за изградба на отворен тип ќе мора да биде на покривот. Се препорачува да се користи плочка и брановидни плочи за инсталација на покривот. Во случај на користење на кујната во зима, неопходно е да се обезбеди термоизолациски слој на покривот и дупка за оџакот. Интересно и оправдано решение ќе биде структура која се состои од еден ѕид од камен или тула, прикачен на ѕидот на куќа или бања. Отворениот простор на кујната овозможува создавање згради, во внатрешноста на кои е можно да се влезе во мангал или скара.

08a607194568286514090a33dbe4fa66

отворена кујна со скара

За жалбата на отворена кујна со скара нема потреба да го искажете своето восхитување. Доволно е да се потсетиме на мирисот на свежо подготвен шаш-шаш, лебдејќи далеку од местото. Готвење во отворена кујна со скара може да се направи во секое време.

Image 34

Отворена летна кујна со скара или скара секогаш изгледа оригинално и станува централен елемент на фармата за домаќинство. Единствената непријатност е дека мангалот ќе мора да се пресели во куќата за зимата.

отворена кујна со веранда или белведер

Многу сопственици на парцели за домаќинство се занимаваат со прашањето: "Како да се изгради летна кујна со веранда?". Отворена кујна со веранда може да се изгради во една зграда. Нема да има потреба за транзиција и потреба за патеки кои ги поврзуваат структурите. Но, колку погодност ќе биде од ставање на сето она што е потребно во една соба.

Отворена летна кујна-fresh_modern_design (1)

За изградба на кујна со мало белведер или веранда, потребно е да се прелива бетонска основа. До дождовницата не се акумулира, се препорачува да се подобри подрумскиот подрум со плочка за поплочување или тула.

Што поткупува економски кујнски проекти со белведер или веранда? Се разбира, поедноставувањето на организирањето на електрична енергија и снабдување со вода за кујната. Покрај тоа, за изградба ќе бара помалку простор отколку за изградба на индивидуални летниковци или чардаци. Повторно, заштеда!

1

отворена кујна со појадок бар

На "истакнување" на приватна куќа може да биде кујна со бар шанка, која може да се организира како кујна со веранда. Единствениот услов мора да е присуството на "тивко" место.

dizain-letnei-kuhni-na-dache

Бројачот од лоши временски услови совршено ќе покрие крошна или визир инсталиран во форма на тенди. За изградба на counter counter, подобро е да се даде предност на вештачки камен.

Како да се направи едноставно белведер со свои раце ќе се покаже на видео.

кујна полуотворено тип

Кулите на полуотворениот тип се вид на слични конструкции на отворен тип. Ако не постои можност да се подигне монументална конструкција на топла кујна, тогаш варијантата на полуотворениот тип е дизајнирана само за вас. Дизајнот на полуотворениот тип обезбедува присуство на ѕидови.

12562316

Сепак, за да се спаси материјалот за поставување на ѕидови има можност. За да го направите ова, можете да користите ѕидна рамка, покривајќи ја со табли. Поддржувачка структура на кујната на полуотворениот тип е рамка изработена од дрво, од кои сите делови се поврзани со завртки и прицврстувачи. Поврзувањето на основата со конструкцијата на греди се прави со помош на агли.

proekt_letnyaya_kuhnya

Ѕидовите за полуотворени кујни може да се направат не монолитни, туку, на пример, од тула со економично поставување. Покрај тоа, еден од кујнските ѕидови може да се направи еден за кујната и куќата. Присуството на два или три ѕида ќе им даде на зградата солиден изглед, а како резултат на затворен простор ќе се овозможи попрактично сместување на скара или жарче, како и трпезариска маса.

M20000859042_2

затворена кујна

Летната кујна од затворен тип може да се смета за комплексна конструкција, која е опремена со прозорци и стационарно огниште или шпорет. Затоа, невозможно е да се именува таква економска варијанта на уредувањето на ваква кујна. Пожелно е да се организира затворена кујна во согласност со сите правила со зонирање на просторот за живеење. Кога зонира простор на кујната, неопходно е да се идентификува област за готвење опремена со плоча за готвење и мијалник.

project14-02

Економичен кујна Оркестарот

За опремување на летна кујна е можно практично од било какви материјали, почнувајќи од традиционален drywall и завршувајќи со остатоци од камен или дрво. За завршна обработка можете да комбинирате материјали, ставајќи посилни материјали за елементите на конструкцијата во заштита од ветер или дожд.

photo26971

Декорација на структури може да се направи со користење парчиња клинкер тула или плочка, панели за дрво и камен. За покриви на чардаци или арбори, можете да користите крошна од заварени прачки, чија рамка е сигурно фиксирана. Дизајнот на летната кујна никогаш не е здодевен или монотон.

Дизајн на летна кујна на отворено, тераса или поткровје

Летна кујна! Такво атрактивно и пријатно место на пристаништето.

Не е важно дали сте летен жител или само дојдете овде за да се релаксирате, главната работа е да ги создадете потребните услови за рекреација на отворено.

Можеби сте заинтересирани за: