Транспарентен лист во градежништвото е модерен материјал за создавање на покрив

 • admin
 • 27 јуни 2014 година
Транспарентен лист во градежништвото е модерен материјал за создавање на покрив

Транспарентен лист - прекрасен модерен слој за да се создаде покрив со светлосен проток. Со негова помош можете да креирате дизајни од различни форми и бои. Издржлив и лесен за инсталирање материјал се користи во уредувањето на покривите, каде што не е потребна изолација. На статија опишува јасна чеша, да дава совети за правилна инсталација на покривот.

Транспарентен чеша. Лесно, убаво и стилно покритие

Во смисла на составот и техничките карактеристики, транспарентен лист со обичен азбест цемент е поврзан само со името и обликот на профилниот дел. Транспарентен материјал е дизајниран да создава покриви на лесен пренос на белвежини, навеси, базени и други простории. Таквиот лист е широко користен во индустриската конструкција за да се создадат убави стилови на дизајн во декорацијата на зградите. Шилестата пластична транспарентна се однесува на материјалите за покривање на полимер на групата Еврошафафт.

bSUNTU13

Убава проѕирни или проѕирен покрив изгледа визуелно лесно и многу убава спектар на бои ви овозможува да се реализира на најсмелите дизајн одлуки, и се даде на соба необична боја. Во градежништвото јасна чеша инсталиран во магацини, оранжерии, јавни згради. Поради добра способност за пренесување на светлината на материјалот, се постигнува намалување на потрошувачката на енергија. Со мазни површини се лесно да се измие нечистотија и остатоци, што овозможува постојано одржување на чиста и покрив што се транспарентни.


За инсталација на таков лесен материјал, се користи лесна конструкција на рампери. Работа со покривот чеша е крајно едноставна, тоа е флексибилна, добро сече, што овозможува да се реализира на повеќето комплексни инженерски решенија и да се качи на насловната брзо и прецизно. Транспарентен покрив чеша може да се монтира во вдлабнатината бран плоча, наместо во чешел кој го олеснува инсталацијата и го разликува од азбест чеша. Во друг случај, специјалната подлога се поставува под конвекталноста за лесна инсталација.

5-navesyi-iz-polycarbonata

Транспарентен слој е отпорен на било врнежи, се справува добро со дистрибуирани статички товари, не е предмет на корозија, трајни и не бара посебни услови за работа. Сепак, треба да се избегнуваат било какви точки и динамички оптоварувања на проѕирната плоча.

Постојат неколку видови на транспарентен кров. Таквиот кровен материјал е направен од:

 • акрилик;
 • поликарбонат;
 • поливинил хлорид (PVC);
 • фиберглас.

Листовите од акрилик и поликарбонат имаат рамна форма, а транспарентната ПВЦ челуст е профилирана (ребрести).

Покрив од акрилни и поликарбонатни плочи

Акрилик е безбоен или обоен материјал со зголемена отпорност на стрес. Почесто е неговото второ име - органско стакло или, накратко, плексиглас. Акрилик е широко се користат во градежништвото поради неговата флексибилност и способност во одредени температури лесно да се промени обликот и зацврсти во какви било измени. Ова ви овозможува да креирате многу опции за производи и потребни дизајни.

Во градежништвото производство акрилни плочи посебна конфигурација се користи како материјал за покривање. Предноста на овој материјал е неговата леснотија и естетика. Мулти-обоената облога изгледа на било какви згради е необична и убава. Покрај тоа, животниот век на таквата палуба е повеќе од десет години. Акрилик шкрилец и минува ултравиолетова светлина, кој е зошто тоа се користи за опрема покривот базен и солариум. Сепак, минус покривот на плексиглас е изгорување на внатрешни работи под транспарентен покрив.


поликарбонат покриви листови имаат структура саќе, тоа им дава сила и подобрување на отпорност на удари и строен, како и ветер. Овој материјал е хемиски отпорен, животот на покривот, монтиран од проѕирни листови од поликарбонат - 15 години.

поликарбонат

Недостатоци на сите овие полимерни покривни материјали се нивната ниска отпорност на статички оптоварувања - не може да се влезе. Друг недостаток е проширувањето на материјалот кога се загрева. Ова треба да се земе предвид при приложување на материјалот, бидејќи ќе се прошири повеќе и побрзо од рамката.

Транспарентен чеша. Добрите и лошите страни на ПВЦ кров

Транспарентен лист е профилиран (ребрести) покривен материјал направен од поливинил хлорид, инаку ПВЦ. Таа доаѓа во различни бои, е широко се користи за монтажа светлина светлина пренесување на покривот прекривки, затоа што има многу висок степен на естетика, транспарентност апсолутна и релативна евтина цена. Со цел да се добие високо-квалитетни и издржливи слој, материјалот мора да се купи од реномирани, добро воспоставена производители, на чеша транспарентен цена може да варира значително во зависност од сезоната и квалитетот на материјалот.

Транспарентен лист е високо цврст материјал, со најисцрпни свиоци не се распаѓа и се крши. Затоа се користи за добивање на прекрасни фигурирани архитектонски дизајни и орнаменти. Дебелината на листот на таков лист е 1,0-1,5 мм, таа е потенка од азбестноцементниот чеша. Животниот век е многу висок, таков покрив служи до 50 години.

1-shifer-prozrachnyij-v-rulonah-armirovannyij

Посебните предности на транспарентен ПВЦ покрив се:

 • Отпорност на ултравиолетово зрачење.
 • Поголема сила и отпорност на механички стрес.
 • Еластичност, флексибилност и зголемена естетика.
 • Отпорен на вода.
 • Отпорност на неповолни услови на околината.
 • Лесна инсталација.
 • Висока еластичност.
 • Еколошки и безбедност.
 • Долг работен век.

Во недостаток се смета за мал транспарентен чеша обемот на дозволена работна температура, тоа се движи од -20 0Од до +50 0C. Со чеша ПВЦ листови не може да оди, па во случај на таква потреба да се движат на рангирани одбори.

Како да монтирате транспарентен чеша

Експертите препорачуваат следниве правила при инсталирање транспарентни ПВЦ покриви:

  1. За транспарентен покрив, се прави скелет со чекор на лигирање од 35-45 см.
  2. Транспарентен PVC плоча е поставена на рамката, аголот на рампата е не помалку од 8 степени за да се намали товарот од дожд и снег.
  3. Радиус на свиткување за изведување на сложени форми и конструкции со повеќе од 2,5 m.
  4. На рамката листовите се преклопуваат. Ширината на преклопување е 20 см.
  5. Листовите од транспарентен чекан се монтирани нормално на шините на рамката.
  6. Пред прицврстување во листови со помош на дупки за вежбање се направени за самоприслушување завртки. Дијаметарот на дупката треба да биде 3 mm поголем од дијаметарот на завртката. Во исто време, се користат гумени заптивки за да се спречи опаѓањето на врнежите под структурата.
  7. Прицврстувањето се изведува на растојание од најмалку 5 см од работ на листот. За да одредите еден проѕирен лист ви требаат 20 завртки.
  8. Потребното растојание помеѓу материјалот што треба да се фиксира и летвите на лајсни е 3 mm. Листовите мора да се движат малку.
  9. Доколку е потребно, проѕирните листови се исечени со мала хируршка нога или кружна пила.
  10. Сите метални делови на рамката, за да се спречи прегревање, неопходно е да се наслика со светлосна боја или да се завитка со алуминиумска фолија.
  11. Да се ​​движи по чеша лежи широк табла.

antonwol +777@gmail.com_2012.06.27_22.45.17

Стаклени влакна, како вид на транспарентен чеша

Фиберглас е издржлив и висококвалитетен материјал. Фиберглас чеша е направен врз основа на полимер, армиран со фиберглас. Поради ова, како материјал е отпорен на топлина, тој лесно ги толерира температурите од -40 0C до + 150 0C.

Фиберглас чеша е практичен, сигурен и издржлив, се препорачува од производителите за широк спектар на повеќенаменски апликации. Квалитетот и цврстината на овој покривен материјал е значително повисок од сите други проѕирни премази. Дури и во случај на пукнатини слични на пајажина на површината на фиберглас, неговите заштитни својства не се намалуваат.

пост-703-0-86836700-1378787774

Шилест транспарентен може да се купи во специјализирани градежни продавници или од производителот. Обично со ПВЦ листови се продаваат корнизи, гребени елементи и потребни сврзувачки елементи. Цените за профилирани транспарентни ПВЦ се во истиот опсег како и за обичните чеша. Се разбира, за инсталација на покриви, каде што е потребно грејач, таков материјал не е соодветен, така што тие не се целосно покриени дома. За изградба на премази кои не бараат изолација, производителите нудат различни типови на профилирани ПВЦ, вклучувајќи имитирање на плочки слој.

 

Можеби сте заинтересирани за: