Практична декорација на ентериер во модерен стан - растерски тавани grilyato

 • admin
 • 30 јуни 2014 година
Практична декорација на ентериер во модерен стан - растерски тавани grilyato

Таваните на Grilyato се трендовски и успешен дизајн за завршување на таванот. Таквиот таван не само што лесно ги крие сите комуникации во рамките на структурата, туку благодарение на својата геометриска структура и разновидноста на бои, таа му дава на собата прекрасен, модерен изглед. Покрај тоа, во решетки дизајн, без многу тешкотии, може да се изгради во осветлување.

Општи предности и обем на примена

Популарноста на таваните на Griljato расте, поради многу фактори. Тие се лесни за инсталација, совршено во комбинација со било кој друг вид на таванот бои, кријат грозен комуникација елементи имаат ниска опасност од пожар, скромен заштита, практични и доволно издржлив. Антикорозивниот слој сигурно ја штити изградбата на таваните од пад на температурата и висока влажност во просторијата.

005b709b01998eb19605bee4dc0f8e0710

И ова не е целата листа на предности. Slatted таванот Grilyato совршено се вклопува во соба со нестандардни висина и површина, корегира дефекти непропорционално простор или нерамна таванот структури. Растерските (клеточни) тавани се идеални за простории во кои се користат системи за заштита од пожари. Суспендирани тавани Griljato се отворени тавани, кои се применуваат во основа во индустриска зграда и јавни претпријатија. Овие можат да вклучуваат: канцеларии, амбуланти, ресторани, кафулиња, трговски и деловни центри, аеродромот салони, салони, продавници, клубови, фитнес објекти, базени. Сепак, напредокот не застанува - сопствениците на станови и приватни куќи не заостануваат нови технологии. Инсталацијата на таваните на Grilyato во модерен стан добива посебна популарност. Единствениот услов е висината на таваните, сите исти работи се суспендирани тавани, а во мал стан тие ќе бидат малку обемни и несоодветни. Таквите тавани се инсталирани во кујната, во дневната соба, во канцеларијата.

Олимпс дигитална камера

Во зависност од дебелината на профилот и големината на клетките, постојат неколку типови на решетки суспендирани тавани:

 • економија;
 • стандард;
 • премија.

Grilyato тавани се универзална таванот конструкција. Меѓу главните предности е можноста за комбинирање на Grilyato со други суспендирани тавани. Тоа може да биде:

 • Rack Ceilings
 • Тавани од касети
 • Плафон Армстронг (ARMSTRONG)

Производителите, фокусирајќи се на софистицираниот клиент, нудат мулти-обоени тавански конструкции. Стандардната шема на бои се состои од седум бои. Меѓутоа, според индивидуалното барање на купувачот, профилот може да се обои во било која боја и сенка, презентирани во каталогот на производителот. Така, употребата на такви тавани во дизајнерската уметност е ограничена само со лет на имагинација.

635_grylyato, _muzey-zapovednik_caricino, _moskva

Ако ја земеме предвид употребата на такви тавани во кафуле или ресторан, тогаш има многу предности. Прво, невидливоста на комуникациите што се потребни за такви простории, втората е прекрасен поглед - чувство на невесост во таванската структура. Се чини дека е проникнат со светлина, светлина и воздух, како чипка. На таванските решетки можете лесно да закачите дополнителни украси, балони или венци.

yacheistyy-potolok

Начини на осветлување. Филтри Грилято

Треба да се напомене дека постојат специјално дизајнирани светилки за таванот Grilyato, кои се идеално поставени во клетките на било кој од неговите подвидови. Ова е исклучително удобна комбинација. Во овој случај, најчесто користените стандардни растерски ламби се од типот на огледалото. Нивните димензии кореспондираат со големината на деловите од таванот, што создава олеснување на инсталацијата во таванскиот систем. Светилки со ознака "GB" се дизајнирани директно за инсталација во таванот на Grilyato.

svetilniki_7

Можеби најчестата од оваа серија е светилка Грилиано Милано. Таквите светилки се надворешно слични со светилки Armstrong, но се разликуваат од монтажните услови. Во Grilyato таванот светло тела може да се инсталира на било која височина, ова се постигнува поради различната должина на закачалки. Огледалниот клеточен дизајн на ламбата совршено ја рефлектира светлината, со што се постигнува добра осветленост во најголемите простории со пониски трошоци за енергија. Фитинзи за таваните на Grilyato може лесно да се монтираат и инсталираат на секое неопходно место во просторијата. Со нивна помош, можете да zonirovat простор, или организира комбинирано осветлување со помошно осветлување.

10396997

Инсталација на таванот Grilyato

Инсталирање на таванот Grilyato е одговорна работа, која бара систематски и професионален пристап. Дизајнот се состои од модули со димензии 600 x 600 mm. Големината на клетките може да биде различна. Grilyato таванот лесно може да се постави на стандарден "Т" дизајн, што го прави лесно да се комбинираат со други видови на тавани.

потолок-грлято-15

Во принцип, треба да се забележи дека системот на растерски тавани не е многу тешко да се инсталира, но сепак бара извесна вештина и време. Таков систем е суспендиран на прачка приврзоци, што овозможува лесно и брзо расклопување на структурните елементи. Ова е многу важно кога ви треба пристап до скриените елементи на комуникациите, без целосно расклопување на целиот лажен таван. Најиновативниот тип на таванот на Грлјато е профилот во вид на чаша (ѕвонче). Оваа форма е економична и убава. Поради отстапувањата на страничните ѕидови, покриеноста на зоната на таванот се зголемува, иако димензиите на ќелиите остануваат исти. Ова ја намалува цената на опремата, но во исто време се зачувани сите предности на таванот. Видови на Грилато таванот

 1. Стандардна со истата ќелија.
 2. Пирамидален со олеснет профил создавајќи прекрасен визуелен перспективен ефект.
 3. Различни ниво.
 4. Ролетни. Многу погоден за инсталација во тесни простории, коридори.
 5. Модуларен CL-15. Се состои од одделни системи. И тоа може да се монтира во затворени простории, со постоечки суспендирани тавани, како дополнителен дизајн.

Внимание! Наједноставниот и најбрз пристап до комуникациите е обезбеден со инсталација на таваните на Grilyato CL-15. Стандардниот дизајн донекаде го ограничува пристапот до интерстицијалниот простор. Модуларните тавани CL-15 Grilyato даваат можност да се комбинираат на еден систем на суспензија на тавани од различни типови. Ова се постигнува со наизменични плочи, мрежи и касети.

008

Инсталирањето на таванот од типот на решетка од стандарден тип може условно да се подели во неколку фази:

 1. Инсталација на алуминиумска рамка со лого, која се состои од надолжни и попречни водичи со должина од 2400 mm до 600 mm. Тој е фиксиран со помош на суспензии во вид на извори.
 2. Инсталација на помали профили во монтирана рамка. Тие ги формираат клетките на идната таваница.
 3. Одредување на места за инсталација за уреди за осветлување. Инсталирањето на еден светилник бара инсталација на најмалку два висици.

open_cell_ceilings_quadro_S-1024x978

Инсталирањето на различни тавански нивоа се врши според истиот принцип. Единствената разлика е присуството во дизајнот на неколку типови панели, на пример стандардни и асиметрични клетки. Комбинирајќи различни типови на тавани, кои ги комбинираат, можете да создадете уникатна атмосфера на удобност и атмосфера.

Предности на иновативни тавани

Од сите погоре, можете да формирате листа на главните предности на мрежните решетки:

 • Еколошка компатибилност на материјалот. Профил за структурите е направен само од висококвалитетен алуминиум, кој не гори, не испушта токсини, е отпорен на абење и затоа е издржлив.
 • Широк спектар на апликации. Поради фактот дека под влијание на влага, топлина, светлина, дизајнот не ги губи своите физички својства, таквите тавани може да се користат при завршувањето на сите простории.
 • Безбедност. Решетки тавани не само што не изгори, но, исто така, придонесе за одлична вентилација на собата. Во случај на пожар, тие ќе се справат со проблемот на отстранување на чад и колку што е можно повеќе ги штитат потпорните структури. Покрај тоа, сопственикот на собата со инсталиран таванот Grilyato, никогаш нема да има проблеми со органите за заштита од пожари.
 • Разновидност. Комбинацијата на различни типови на решетки во сите простории само ќе го збогати целокупниот стил на ентериерот. Многу добро, како тавани се комбинираат, на пример, со тавански климатизери со касети.

на таваните на Grilyato. Дали има некои недостатоци

Сепак, ако копате подлабоко и ги покривате сите нијанси, можете да најдете неколку не многу пријатни моменти. На Grilyato, цената на суровините е прилично пристојно, што резултира со повисоки трошоци за готовиот производ. Иако, ако ги измериме предностите и негативностите, тогаш, се разбира, квалитетот и издржливоста ги надминуваат трошоците за материјали и опрема. И втората карактеристика е прилично макотрпен процес на инсталирање на овој тип на структура, иако не е премногу комплициран.

Карактеристики на грижата

Бидејќи готовиот таван е, всушност, алуминиумска решетка, тогаш нема посебни работни и материјални трошоци за негово повлекување. За да се задржи огледалото сјај и уреден изглед, потребно е да се избрише површината повремено со влажна крпа импрегнирана со детергент раствор. Посебна карактеристика на таванот Grilyato е површина која има отпорност на прав, бидејќи не е подложна на формирање на мувла. Таков таван дизајнот за многу години ќе ги задоволи своите сопственици со ненадмината стил и концизно извршување.

прилог3

Таваните на Grilyato се иновативно решение за дизајнот на таванската површина на просториите. Различни стилови и дизајни ги прават популарни меѓу потрошувачите. Рајзирниот плафон на Грлјато ќе може брзо да ја врати цената, благодарение на неговата практична, издржливост, како и минимални трошоци за одржување и техничка превенција.

Можеби сте заинтересирани за: