Подовите во ходникот се подобри: паркет, паркет, ламинат, тепих, линолеум, керамичка плочка или гранит.

  • admin
  • 31 август 2017 година
Подовите во ходникот се подобри: паркет, паркет, ламинат, тепих, линолеум, керамичка плочка или гранит.

Доста често сопствениците на стан или селска куќа имаат прашање: кој материјал е подобро да се користи како тротоар за ходникот? На прв поглед, керамички плочки или линолеум е најдобар за оваа намена - силен, непретенциозен во одржувањето и релативно издржливи материјали. Сепак, денес постојат такви различни подни облоги, кои се користат во ходниците, дека ова прашање заслужува подетално размислување.

Видови на подни облоги

Значи, денес изборот е доста широк: линолеум од сите видови, плочка, тепих, гранит, ламинат, душеци, итн.

Разгледајте ги најпопуларните материјали подетално:

парче паркет

Порта-Вита-15

Парче од природно парче во салата - познат материјал е подна покривка изработена од природни дрвени блокови (ребра). По поставувањето на готов паркет често се отвора со неколку слоеви лакови. Поретко - депилација. Со соодветна грижа, паркет може да трае со децении.

Влезниот хол на 10 плоштади, поставен со паркет, "му лета" на сопствениците (со сите работи со клуч-клуч) со не помалку од 1000 долари.

паркет одбор во ходникот

IMG_8345

Како и во остатокот од собите е цврст слој на природен одбор. Индивидуалните елементи на таков слој се нарекуваат ламели. Обично должината на ламелата е околу 2 до 2,5 м. Ширина е околу 20 см, висината е 14-25 мм. Ламелата се состои од неколку слоеви, како сендвич: прво, горниот слој е направен од добри дрвени скапоцени дрва, двата пониски слоја се решетки од евтини зимзелени видови. Лак слој од производителот на таков паркет може да трае околу 15 години.
  Паркетската плоча има неколку важни предности: не е многу тешко да се работи, а неговото поставување не бара совршено рамен "груб" под. Благодарение на овие моменти, подот во ходникот ќе чини околу два пати поевтино од складираниот паркет - околу 500 долари.

Важна точка: блок паркет и бараат внимателна грижа, тоа е неприфатливо постојано да одат преку него во валкани чевли, се движат мебел на површината - на таков третман на слој на лак брзо ќе се "празнини". Покрај тоа, при чистење на паркет, не можете да користите агресивни хемикалии.

ламинат во ходникот

ламинат-в-призожи-отвори

Доволно добар материјал во однос на отпорност на абразија и механички оштетувања. Слабата точка на секој ламинат - е неговата рабовите преку кој влага лесно можат да навлезат надолу и може да го оштети материјал. И како влажни чевли во ходникот - честа појава, вреди да се обрне внимание на посебните состав за отпорни на влага фугирање на ламинат - "Bonakeyr", произведени од страна на Швеѓаните, а поточно - "Бона" фирма. При користење на оваа алатка, вие мора да се запамети дека тоа содржи мрсна материја, така што површината на подот, по кои работат со "Bonaykerom" треба добар Бришење. Треба да се напомене дека скапи сорти веќе импрегниран со водоотпорен ламинат композиции, но таков материјал е за даб одбор добра вредност. Значи вреди да се размислува - можеби е подобро да се купи природен паркет? Сепак, ова е личен избор на сите.

Ламинат - ламинат, основата на која е направена од збиен масло. Врвот - слој од хартија со модел на кој се нанесува транспарентен заштитен слој. Ламинат има различни степени на отпорност на абење - 21, 22, 23 класа - за "дома" или домаќинство ламинат 31, 32, 33 одделение - За "комерцијален материјал. Најевтиниот ламинат служи во просек од 5 години, најскапиот - до 10 години. Исто така, постојат одредени типови на ламинат, рокот на траење на повеќе од 10 години.

Интересна опција е таканаречениот "посветен ходник". Во овој случај, на подрачјето каде што гостите жители Обувки / полетување чевлите, трим Трајни носат отпорни материјали, како природен камен или керамички плочки добро.

parket-v-prixozhej_5

Исто така, на исто ниво како што е наведено било каков материјал: одбор, паркет, ламинати, итн Споеви помеѓу плочки и дрво да бидат заштитени инсерти од мека пластика или плута - материјалот ќе се компензира за оптоварување на природни деформација на дрво.

На подот во ходникот на 10 квадрати ќе чини 13 до 26 долари по квадратен метар.
  Во прилог на ламинат ќе треба уште и специјална подлога (1 долар по квадратен), столбната плоча (2 долари по квадратен метар), лепило (лепак за ламинат) - од $ 5 по пакет.

теписи или теписи

foto11-Kovilin-v-priozhey

Тепихот е ролна материјал, може да биде вештачки и природен. Природниот материјал е направен од мешавина од волна и влакна од растително потекло. Таквиот тепих е направен врз основа на природна јута.
  Вештачки тепих направени од синтетички материјали: полиамид (најлон), акрилик, полиестер, итн Овој материјал има база на синтетичка јута и може да трае до 15 години.

Ходник тепих природен одговара лошо - тој брзо ја апсорбира влагата, која ќе ја расипам дното на капакот. Ако одлучите по сите да се постават тепихот во ходникот, тоа е подобро да се одлучат за вештачки материјал.

Колку: вештачки тепих ќе чини од 7 до 13 $ по квадратен. Посебен супстрат - од 5 долари.

линолеум за ходникот

a98b81eff068520cc552b11bc0e9c358_i-30

Вештачки линолеум - повеќеслоен материјал од ПВЦ. неговиот живот е директно зависи од дебелината на горниот слој за работа која треба да биде 0,15-0,7 mm. Во зависност од тоа индекс на сите видови на линолеум е поделена на домашните (наменети за простории со живот до 10 години), и јавноста (век на траење до 25 години).

Традиционално, ова е најчест и најчест материјал во нашите ходници. Сепак, овој линолеум е мешавина од дрво брашно, ленено масло, плута и креда. Овој линолеум со децении служи без проблеми, апсолутно не се плаши од нечистотија, вода и механички оштетувања. Еден значаен недостаток - лош избор на бои и шаблони, освен за овој линолеум треба од време на време да се фаќа со специјална мастика. Таквиот материјал би бил навистина идеален материјал за ходникот, но се продава само под ред во големи количини. Поради оваа причина, во продавниците за градежни материјали се продава само таканаречениот "вештачки линолеум", поточно ПВЦ-слој за подот.

Да се ​​направи разлика помеѓу домаќинството линолеум од комерцијална е прилично едноставна - домаќинството многу лесно се наведнува, чини од 5 до 9 долари по квадратен метар. Комерцијалниот материјал е солидна, униформна обвивка, образецот на кој е зачуван додека линолеумот целосно не се натрупа. Постои таков материјал од 7 до 30 долари по квадратен метар.

Така, станува јасно кој линолеум во ходникот е подобро да се постават - за таа цел комерцијалната опција е дефинитивно подобра, иако е многу поскапа.
  Постои добар линолеум од 10 долари по квадратен. Лепак со двострана леплива лента (околу два рола - околу 6 долари).

керамички плочки или порцелански плочки

наполно-покритие-из-керамически-плитки-шитаеця-наиболе-п

На керамичка плочка носат голема група покривки со различна големина, форма и вид. Сите тие се направени од лиена глина. Керамички плочки се ѕид и под. Тие не можат да бидат збунети: ѕидот - на ѕидот, подот - на подот, бидејќи овие два типа имаат различни карактеристики.

Керамичкиот гранит се нарекува плоча со различна големина, изработена од иста глина, но по изглед личи на природен камен. Овој материјал е добро отпорен на мраз, тој е многу густ, отпорен на хемикалии, има добри водоотпорни својства. Ако порцеланот е со висок квалитет, тој има густина од не помалку од 18 кг / квадратни М. Може да биде полиран, неполиран, со рељефна површина (анти-лизгање), а исто така мат.

Висококвалитетни керамички плочки служат многу долго. Тоа е поради оваа причина дека за професионалци со многу интензивен човечки проток, професионалци препорачуваат керамички плочки како тротоарите. Освен фактот дека керамичките плочки се исклучително силен и издржлив материјал, изборот на овој материјал е исклучително широк. Можете да купите мат плочки, под каменот, во опсегот има многу дополнителни елементи - сите видови инсерти, граници, итн. Продажбата, исто така, има специјална релјефна подна плочка, за која можете безбедно да одите дури и на влажни чевли. Исто така постои и специјална анти-лизгачка подна плочка со корундско прскање, што може да се постави на нерамни површини, на пример, на рампи. Сепак, за сите негови бројни предности, керамичките плочки се ладен материјал.

Просечната цена на подни плочки со прифатлив квалитет е околу 20 долари по квадратен метар. Материјалот на домашно производство е малку поевтин - околу 10 долари по квадратен.

Други видови на подни облоги

16016

Меѓу другите алтернативни верзии на тротоарите за ходникот, би сакал да истакнам многу егзотичен материјал, досега не толку раширен во нашата земја - т.н. златна плочка. Патем, се произведува исклучиво од Јужна Кореја.

Оваа покривка е плочка направена од трошки од природен камен и специјални полимери. Плочката се состои од шест слоја. Најнискиот т.н. балансирачки слој е изработен од густ ПВЦ. Основата на плочката е смачкан природен камен измешан со природни смоли. Внатрешниот јадро слој е посебен вид на фиберглас. Претпоследниот транспарентен слој (абење слој), и последната, највисоката - заштита од ултравиолетови зраци.

Златните плочки може да се наредени во секоја просторија - и станбени и јавни. Периодот на неговото користење може да достигне 20 или повеќе години. Плочката не се плаши од оган, вода, хемикалии за домаќинство, не прескокнува, не се лизга, лесно се мие со обични средства за домаќинство.

Корејците многу интересно го одредуваат степенот на отпорност на абење на плочките - бројот на чекори кои треба да се преземат пред појавата на првите симптоми на абење на материјалот. Ова, за една минута, околу десет милиони чекори. Зборувајќи фигуративно, обилно семејство од четири лица, без да престане да оди на плочка околу часовникот веќе 10 години, да работи толку многу чекори. Покрај тоа, златната плочка е една од најпознатите еколошки подни облоги.

Колку ќе чини ова задоволство? Да земеме површина од 10 квадратни метри. Самиот плочка чини 17 долари по квадратен, плус посебен лепак - од 13 долари по пакет (се продава на истото место како и плочката). Пакување лепак е доволно да се постават 6 квадрати. Вкупно - за 10 квадратни метри ќе мора да купи две пакувања на лепак - $ 26 минимум. Плочките се 170 + 26 + 70 (околу колку за израмнување на подот) = 266 долари за 10 квадрати во ходникот.

Експертско мислење, што да се избере за ходникот

Видя-напольных-покрытий

Значи, кој заклучок може да се извлече од сите горенаведени? Сите подни облоги споменати во оваа публикација може да се користат за завршување на подот во ходникот. Сепак, вештачки материјал (особено линолеум) може да предизвика алергија, мора да се земе предвид.

Се разбира, секој купувач се раководи од лични преференции, потреби и финансиски можности. Сепак, кога ќе купите материјал за подот во ходникот, запомнете:

За оваа цел се добро прилагодени:

• Ламинат (класа на отпорност на абење не помала од 31 - префабрикувани и водоотпорни верзии).
  • Вештачки тепих (висока густина, со најлон конец, тафтуван или со иглички пробиени).
  • Керамички плочки (врежани или мат, со зголемена издржливост).
  • злато корејски плочки.

Златните и керамичките плочки се единствените материјали чиј век на употреба е повеќе од 10 години. Сите други материјали наведени погоре служат до 10 години или помалку. Ова, исто така, треба да се земе предвид при изборот.

Можеби сте заинтересирани за: