Како правилно да се наслика на оградата со свои раце, технологијата на сликање на оградата во приградската област

  • admin
  • 14 септември 2015 година
Како правилно да се наслика на оградата со свои раце, технологијата на сликање на оградата во приградската област

Речиси секоја градба на пристаништето започнува со изградбата на оградата. Изборот на форма дизајн, суровина, боја, висина, и така натаму лежи целосно на рамениците на сопственикот и во голема мера зависи од финансиските можности и личните приоритети. Речиси било која, дури и најкомплицираната ограда може да биде украсена, на тој начин давајќи му на дизајнот уникатност и оригиналност. Декорацијата може да се изврши и со качувачки растенија и со боја. Опциите за украсување ќе зависат од материјалот одбран за изградба на оградата. Под претпоставка дека решението за ова прашање од убава боја проблеми, треба да се запомни дека методите на боење бетон, дрво и метал се различни едни од други, што е разликата и како да се избере, прочитај тука.

Како да насликаш ограда

pokraska_zabora14

За секој вид на површина постои "сопствена" боја. Одредување на дизајн боја, тоа треба да се запомни дека infield ограда носи не само заштитна функција, но, исто така, создава првиот впечаток.

pokraska_zabora4

Пред почетокот на сликата, неопходно е да се проучи палетата на бои на постојните структури на локацијата. Оваа анализа ќе помогне да се избегне апсурдниот спектакл за тоа што може да се појави повеќебојна ограда околу монументалната зграда. Бојата на внатрешноста на оградата зависи само од желбата на сопствениците. Во извршувањето на оваа работа, можете целосно да ја напуштате вашата фантазија. За кои бои треба да ги користите можете да научите од следнава табела.

pokraska_zabora15

Подобро е да се наслика дрвена ограда

pokraska_zabora10

Ако живата ограда е украсена околу градината заговор или мала куќа во селото, тогаш тоа ќе биде сосема соодветно да се направи тоа обоени, на пример, со цртање слики од детски цртан филм. Ќе бидат потребни пастелни или светли бои - за решавање на "уметниците". На таков возбудлив процес можете да привлечете деца, не само сопствените, туку и вашите соседи.

pokraska_zabora16

Секако, првично ќе биде неопходно да се направат груби скици на самите цртежи и нивните димензии. Тогаш работите ќе одат побрзо и полесно. Исто така, за хеџ, цвеќиња и пеперутки или животни и растенија се сосема соодветни. Во секој случај, при дизајнирањето на ваквите жива ограда, нема граници за летот на фантазијата.

pokraska_zabora21

Можете да ја координирате и насликате оградата. По собирањето на сите членови на семејството и распределба на одредена сума shtaketin им даде на секоја задача на вашиот сајт да привлече вашето единствена шема. Таквата работа нема да биде премногу заморна и долго, а комуникацијата со роднините ќе даде многу позитивни моменти.

Постојат многу опции за сликање. Секој ќе може да најде опција погодна за вкус и финансиски можности. Ако не постои можност да се засадат кадрава растенија во близина на оградата, тие можат да бидат обоени. Интересна опција се добива ако не цртате само растенија, туку на пример грозје со зрели гроздови и мали птици на гранките.

pokraska_zabora18

Кога нема апсолутно никакво време и желба да ги покажете вашите уметнички вештини, декорот може да биде минимално едноставен, но исто така и оригинален. На пример, бојата на целата ограда монотоно и само нагласете ја врвот со друга боја. Повеќе темни или полесни да одлучуваат за сопственикот.

Искусни сликари им даде бесплатни совети - ограда боење е многу полесно да се изврши пред инсталација, тоа е, кога тоа може да биде поставен хоризонтално. Во овој случај, не толку уморни раце и тоа е многу поудобно да се види како квалитативно областа е насликан. По сите, додека сите детали огради не се поврзани во еден производ, сликам сите делови од сите страни колку што е можно на располагање. Ова дело е можно само за нова ограда, но не и за реконструкција на стариот.

Ако зборуваме за тоа што да се наслика на дрвена ограда, за обработка на делови од сите страни треба посебна боја дизајниран за работа на отворено, во рамките на кој се УВ абсорбери. Овој тип на боја специјално дизајнирана и развиена технологија за да се спречи дејството на габични микроорганизми и отпорност на разни атмосферски влијанија.

Стара ограда - што да се наслика

pokraska_zabora12

Пред да започнете со сликање на старата бариера, мора да се исчисти. Чистење се состои од отстранување на прашина и нечистотија, измет и мов и други странски тела од него. Најлесен начин да се олесни оваа работа може да биде:

  • кофа со вода,
  • партал,
  • метла.

Чистење најдобро се прави во гумени ракавици. Тие ќе ги заштитат своите раце од можни острици и разни повреди. Старата испукана боја може да се отстрани со метална четка, специјален растворувач (се продава во сите хардверски продавници) или градежна фен за коса. Исто така, нема да боли внимателно да ги испита сите делови на оградата. Не е исклучено дека некои од нив ќе треба да се заменат со нови. Посебно внимание треба да се посвети на ноктите (шрафови), на кои се закачени дрвените делови.

pokraska_zabora2

Експертите советуваат да се применуваат боја од дното нагоре. Ако бариерата е солидна - бојата може да се произведе со широк четкање во исто време со пар од одбори. Ако одборите се наоѓаат одделно - бојата се произведува наизменично. За погодност, под долниот раб на оградата се става густ, чист и непотребен материјал. Тоа ќе спречи лепење на трева, земја, мали камчиња и така натаму.

pokraska_zabora17

Купувањето на четки за такви бои, исто така, нема неважна вредност. Повторно, сето тоа зависи од дизајнерскиот модел и посакуваниот конечен резултат. Ако има цртежи и орнаменти - тогаш во секој случај треба да се добијат четки со различни дебелини.

Специјалистите не се советуваат да сликаат во премногу топли денови, особено во време кога сонцето е во својот зенит. Овој фактор може да има негативно влијание врз личноста и за производство на боја (гасови од боја, плус директна сончева светлина) и на резултат на боење.

Како да се наслика конкретна ограда

pokraska_zabora6

Кога оградата е направена од конкретни шарени, светли слики најдобро е да не се користат. Тоа ќе изгледа непријатно. Во овој случај, посоодветно е да се наслика оградата во една боја. Мора да ја изберете бојата себе.

pokraska_zabora8

Мошне често се направи, така што бојата на конкретни ограда се совпаѓа со бојата на кровната конструкција на сајтот. Оваа опција ќе биде прилично хармонична. Исто така, на униформа позадина (на пример, зелена или сите негови нијанси) ќе изгледаат одлично поставена свежо цвеќе.

pokraska_zabora9

На бетонски панели веќе имаат издадено со шема може да се направи слика со помош на неколку бои, но не повеќе од три. Каде и која боја да се користи ќе предизвика фантазија. Bad во вакви и олицетворение ќе изгледа бела боја. Тоа ќе им даде на чистота и свежина, особено ако другите две бои ќе биде пастел. Повеќе за бетон е прилично едноставна да се прикаже стилизирана природни камења нијанси или цигла.

Бојата на бетонска површина со акрилна боја. Ова може да се направи со ролери, распрскувач или широка четка. По аналогија со дрвени, бетонски ограда и пред да почне да работи на декор, чисти.

Ако површината е претходно обоени - тоа може да се мијат со вода од црево. Оставете време да се исуши. Нанесете премаз. По 24 часа, првиот покривен слој и мастило само во последната 12 часа нанесете вториот слој.

Како да насликаме метална ограда

pokraska_zabora1

Таквите ограда се прочистува со помош на четка жица, фокусирајќи се фрагменти од 'рѓа и обем. Потоа тие се покриени со шкурка. Сега можете да започнете прелиминарните слоеви на сликарството. Првиот слој е слој за одмастување. Вториот е буквар. Третиот и четвртиот ќе бидат боја. Но, меѓу нив ќе биде потребно време, при што секоја од нив ќе се заврши сушење на претходниот слој.

pokraska_zabora11

За работи на метал, користете висок квалитет на боја, која обезбедува заштита од корозија. Изборот на нив во градењето на продавници е доста широк.

Ако имате некое прашање, отколку да се наслика една 'рѓосана ограда, прво мора да го користите боја-конвертор - тоа е посебно наменета за покривање на' рѓосано површини.

pokraska_zabora3

За се користи за бојадисување на метални огради, алкидни и мрсни бои, ако во текот на изградбата на оградата галванизиран челик или алуминиум се користи, ќе треба да ги купите дисперзивни бои.

Ограда направена од метална плетење не ја задржи својата оригинална елеганција се насликани во неколку бои. Тоа е многу повеќе интересно да се погледне само сребро или само сива боја. Присуството на неколку бои може да се дозволи само под многу едноставен и некомплициран форма на изградба.

Како да се насочите оградата на чеша

pokraska_zabora23

Во предградието на изградба, освен метал и дрво за мечување изградба често се користат чеша. Се разбира, употребата на таквите материјали често е привремена мерка, но понекогаш чеша огради се работи за многу години. На нивните гентрификацијата да користите специјална боја чеша. Тоа ви овозможува да се добие еднакво обоени површина и да се спречи појавата на мов и лишаи.

pokraska_zabora22

Шарена шкрилец оградата е многу естетски изглед, покрај тоа, ако сопствениците имаат време и желба да сонуваш, тогаш ова може да се наслика на оградата многу оригинални цртежи.

Без разлика на тоа што боите не се користат во облагородување на оградата околу куќата или градина заговор, треба да се запомни дека треба да се повторува на слика по 5-8 години, тоа ќе го предупреди за стареење на материјалот од кој направена ограда и подобрување на декоративни својот изглед.

Може да бидат заинтересирани: