Водовод и бања додатоци, модерни водовод во бањата.

 • admin
 • 17 јули 2016 година
Водовод и бања додатоци, модерни водовод во бањата.

Бања во модерен ентериер одамна престана да носи директна функционалност. Времето на СССР, кога сите имале иста бања со стандарден сет на мебел предмети, одамна ги нема. Сега тоа не е само бања, туку и прекрасно декорирана просторија.

Влегувајќи во ѕидовите на хотелите, пансионите, одморалиштата, обрнувајте внимание на стилизираната ситуација на тушеви и тоалети. И зошто да не го повторувате дома? Стилски бањи се пријатни за сопствениците и нивните гости. Дека во ова, како неопходна соба, имало хармонија и убавина, важно е да се избере вистинскиот водовод, мебел и додатоци.

Модерни убава бања

Бањите на новата генерација имаат тенденција да бидат минималистички. Откако обемни бањи, конвексни тоалети исчезнуваат од полиците на продавницата. Стандардна бела боја заменува цела палета од различни бои. Производителите сега произведуваат не само единечни санитарни тела, туку и оние што претставуваат цела колекција на мебел.

Грешка е да се мисли дека пријатна и стилна средина може да се создаде само во голема просторија. Малите простории за бања се уште се во мнозинство и модерните производители се фокусираат на нив. Со помош на завршни материјали ќе бидете во можност да постигнете визуелно зголемување во просторот, а мебелот и водоводот дополнително ќе го осветлуваат просторот.


Убава бања е просторијата во која се набљудува елеганцијата и вкусот. Некој избира, исто така, префинетост, кој е толку модерен кај модерниот водовод. Не постои дефинитивно боја решение за убава бања, но дизајнерите забележуваат дека природноста ќе биде најсоодветен за нови стандарди. Не е излишно да се нагласат природните бои со мајчин материјали: дрво, мермер, гранит, песок.

Како додаток на модерниот дизајн, тие користат додатоци. Дојдоа да ги заменат вообичаените цевки со течен сапун, шишиња со шампони, држачи за четки за заби. Сите непотребни се крие во плакарот, во видното поле постојат само објекти кои создаваат убавина и атмосфера.

Бања фитинги

Санитарија за бањата се купува во специјализирани продавници.

Класиците секогаш се присутни во присуство, но ќе мора да нарачате необични дизајнирани парчиња за каталогот. Особено ако сакате да купите брендирани комплет кој ќе ја окупира целата бања.

Материјалите за производство на санитарна опрема се користат на различни начини:

 • керамика (порцелан и фаянс);
 • челик;
 • леано железо;
 • природен камен;
 • акрилик;
 • вештачки камен

Лидерот на продажба во секое време е и е акрилен, фаянс и порцелан водовод. Тој е силен и достапен. Керамичките производи отсекогаш биле воодушевени од нивната чистота, а акрилите не може да се оштетат. Акрилниот водовод е лесен за поправка, убаво е да го допрете, бидејќи нема ладна површина, за разлика од металните.

Производи изработени од леано железо се многу силни, но тие се избираат помалку. Најсодржајниот буџетската опција е челичен водовод. Во производи од овој тип, како по правило, мала тежина на структурата, но тие не го задржи топлината.

Таквиот материјал, како вештачки или природен камен, се среќава многу поретко. Тоа се објаснува со високата цена. Освен тоа, проектите од камен треба однапред да се подготват по поединечен ред.

Стандардна бања, која е позната на сите, вклучува:

 • бања или туш (постојат и бањи во кои и двете се инсталирани);
 • мијалник;
 • тоалет сад;
 • огледало и некои додатоци.

Оние кои дозволуваат простор, дополнително инсталираат биде, писоар. Сите водоводот е поделен на два вида: вграден и отворен. За мали бањи се користи вграден во водовод, кој ќе заштеди простор. Во приватни куќи, или апартмани со голема површина на тоалетот, тие купуваат отворен водовод. Покрај тоа, последниот тренд во водоводот на пазарот беше недостатокот на спој помеѓу мебелот (бањање) и ѕидот. Значи, можете да го инсталирате производот во средината на собата или подалеку од ѕидот.

Бања мирува

Мијалникот или мијалник, како што се вика, е втор најважен по бањата. Ако сте го осмислиле стекнувањето на таков ентериер, тогаш знаете дека може да потрае неколку форми, а да не зборуваме за бојата. Од видот на инсталацијата се разликуваат:

 • пиедестали - тие се нарекуваат и "мијалник на нога" или "лале";
 • камени плочи - е кат или виси кабинет, од кој горниот дел е вграден во мијалник;
 • Ѕид поставен на ѕид;
 • аголна - се инсталирани во аголот на собата.

Плодната површина ги крие цревата, цевчестите врски и сифонот. Што се однесува до кабинетот, можно е да додадете хемикалии за домаќинства, крпи и некои работи. Исто така е погодно да се користи, не постои видлива цревна врска зад неа. Водоводни пиедестали доаѓаат во многу големини. Тие се идеални за приватниот сектор, а во тоалетот бањи ќе "украдат" слободен простор. Затоа, при изборот, размислете за овој факт.

Водовите се наоѓаат на врвот на модерноста. Припаѓаат на стилот на минимализмот. Монтирана со голема заграда. Како по правило, тие се вградени во ѕид. Следниот тип е аголот. Беше измислен да заштеди простор. Може да биде монтиран на ѕид и со ноќна маса. Инсталирајте аголни мијалници во мали купатила. Некои модели дури немаат миксер, тие се нарекуваат каскадни. Водата тука се регрутира преку дренажата.

 

Миксер за бања со туш

Постојат неколку видови на чешми кои можете да одберете за истовремено контролирање на бања и туш. Тие се разликуваат по форма, материјал за производство, механизам за водоснабдување и, се разбира, цена.

 • Две вентили;
 • Една рачка;
 • Термостатска;
 • Каскадирање.

две вентилирани миксери

Мешалката со два вентили е славина со две чешми, кои го регулираат протокот на вода во бањата и тушот, кога се префрла соодветниот режим. Вентилите се наоѓаат на рабовите на миксер. Еден од нив е одговорен за снабдување на ладна вода, а другиот ја минува топла вода. Главниот механизам на секој "крутушки" - кран-букса. Претходно, таа носеше гумени гарнитури, кои на крајот беа истрошени и бараа замена. Сега уредот беше опремен со керамички кран-bunks, во која ротирачки механизми се изградени.

Водата од дво-вентил-мешалки се испорачува откако ќе ги одвртите за 90 степени. Ова се објаснува со фактот дека постои промена, а потоа докинг плочи и дупки во внатрешноста на кран. Истата постапка се одвива и за време на исклучување на вода. Ваквите дизајни се уште се во побарувачка, особено затоа што некои производители произведуваат мешалки со два вентили, измислени во антиката, етнички стил и модерни.


мешалки со единечна рачка

Мешачите со единечна лост се избираат за стилски, ултрамодерни дизајн. Кран е направен од една лост, која ја регулира топла и ладна вода за бања и за туш. За да го направите ова, треба да го свртите џојстикот десно или лево.

Внатре во миксерот постои посебен вентил или кертриџ кој произведува движење на рачката. Така, можете да ја прилагодите не само температурата на водата, туку и нејзиното снабдување. Навистина, поради овој регулаторен механизам, техничкиот јазол честопати не успева. Ова е олеснето со слаба вода: скала, 'рѓа, варовнички нечистотии. За да се избегне овој проблем, сопствениците на куќи инсталираат филтри.

И покрај некои проблеми кои можат да се појават за време на операцијата, овој миксер го избираат многу корисници поради неговата прифатлива цена, едноставна инсталација и елеганција.

термостатски мешалки

Термостатските сорти на миксери се скапи водоводи, меѓутоа, неговата ергономија и конзистентен стил ги оправдуваат трошоците што ги направиле. Користејќи го ова поставување, можете да го програмирате миксерот за да ја снабдите водата со точната температура. Така, на пример, вклучувајќи и вода за мали деца, зовриената вода не се прелива. Наместената температура од 37 степени ќе се применува додека не ги промените поставките.

Термостатскиот мешач се контролира со две рачки. Од една страна можете да ја изберете вистинската температура на водата, и со друг притисок.

каскадни миксери

Каскадни миксери имаат висока пропустливост. Тие се состојат од три јазли: регулатор за вода, блика и сад за туширање. Можете да ги инсталирате на едно место и одделно. На пример, рачката за регулирање на протокот на вода е во средината на тоалетот, тушот е на глава, а блика е во аголот. Овде веќе можете да фантазирате, бидејќи дизајнот се сече во ѕидот на бањата и може да се инсталира различно.

Покрај овие миксери, исто така има и безконтактни славини кои работат врз основа на сензор. За нивно работење, неопходно е да се поврзете со електричната мрежа, меѓутоа тие се инсталирани само за школки.

типови мешалки за прицврстување

Откако избравте одреден тип прикачување за миксер, можете да заштедите простор, да ги скриете неговите дополнителни делови или да го наполните просторот што го формирал. Еве ги нивните сорти:

 • На ѕидовите монтирани на ѕид се прикачени на ѕидот и се поврзани со цевките за вода. Според правилата на санитарниот инженеринг, таквите механизми се поставуваат на 80 см над нивото на подот, но ако сакате да изберете друга висина, тогаш ова е сосема изводливо;

 • Вградените миксери се поставени во ѕид. Цевките остануваат скриени во ѕидот, а чешмата, главата за туширање, контролниот механизам се излегуваат надвор. Процесот на поставување на миксери на овој начин е макотрпен. Покрај тоа, во случај на истекување, неопходно е да се прекине ѕидот;

 • Мортици - миксери од овој тип се инсталираат директно на страната на бањата. За инсталација во бањата мора да има посебни отвори. Главата за туширање, доколку е потребно, е извадена од дупката, а потоа се вметнува во првобитното место. За практично користење на тушот, на ѕидот се прави дополнително зацврстување. Уредот е поставен така што зазема малку простор, изгледа необично стилски и инсталација е потребно малку време;

 • Кат-миксери се прикачени на решетката, која се наоѓа на подот. Типично, миксерите монтирани на овој начин се инсталираат во пространи бањи каде бањата се наоѓа подалеку од ѕидовите.

Бескорисно за бања кранови

Капацитет е практичен основен дел во миксер. Преку тоа доаѓа потребната температура на водата. Се состои од метална цевка, орев и заптивен прстен. Како материјал за производство на челични или месинг легури се користат. На topsheet може да биде стилизирана злато носи Chugunin, матирано стакло или замаглени, траги на неоргански честички, емајл. Благодарение на оваа сорта, миксер заедно со бетон не е само практична, туку и декоративна функција.

Должината на бедрото може да биде:

 • Краток до 18 см;
 • Средна - до 28 см;
 • Долго - над 30 см.

Според обликот на конструкцијата:

 • Статични - фиксни (обично инсталирани во мешалки со единечна рачка);
 • Ротари - распрснувачи кои можат да се ротираат десно и лево.

Начини на правење на блика:

 • Cast - дизајнот е применлив за ексклузивни модели со високи цени;
 • Тубуларен е чест тип на изработка. Достапни за цена и достапност во продавницата;
 • Лемен - се користи во дизајнерски ентериери. Дизајниран повеќе за декорација, наместо за практична употреба.

Краевите на цевките за миксер исто така може да завршат со различни совети. Така, на пример, на продажба е можно да се исполнат блика со аератор, филтер. Понекогаш се продаваат модели во кои нема ниту еден ниту друг, туку има резба. Таа е предвидена за случај на фиксирање на филтри и аератори. Тогашната влошка може да има стандардна округла форма или квадратна форма.

Сифонска када

Целата вода што се одводнува од бањата, пред да влезе во канализацијата, се влева во сифонот. Изработена е од челик, пластика, месинг, ПВЦ. Исцедете го системот можат да бидат автоматски - опремени поврзување на јаже, со што се намалува на мозоци и преливни единица со мозоци приклучок. За отворање или затворање на отворот за одвод, треба да го ротирате капакот, дизајниран за претекување. Многумина избираат такви сифони за нивниот атрактивен изглед и прифатлива работа. Сепак, каблите, кои се наоѓаат помеѓу дренажните блокови, можат да се искористат. Ова се случува по некое време по операцијата, главно во евтините модели на производот.

Автоматските сифони функционираат врз база на игла. Се носи на капакот, во случај на ротација за затворање на мозоци, капакот паѓа да се исцеди и ќе го блокира усвојувањето на вода. Кога ќе го отворите мијалникот, треба да го свртите на друг начин.

Бања додатоци

Алатки за бања денес замени многу кутии, тегли, цевки кои се користат да лежат по бања. Дури и сега можете да се откажам не крпи примитивни куки од далечното минато, но на посебни греди, полици, закачалки трансформира.

Алатки доаѓаат во неколку видови: со монтажа на ѕид и опција за ширење. Тоа е, оние кои можат да бидат на полица или на страната на бањата. Тие обично се направени од пластика, метал, керамика, стакло или композитен материјал. Сето тоа зависи од производот. На пример, рамки и држачи за крпи може да се направи само од метал, но се залага за сапун и очила од различни материјали.

Шема на бои за додатоци за бања нема граници. Тие можат да се продаваат во комплети и одделно. Соберат додатоци во врска со убаво избрани водовод ќе им даде на бања префинетост и хармонија. Еве ги нивните типови:

 • Носители на пешкир - како правило, ова се метални производи фиксирани на ѕидот. Ставете ги на погодно место каде што ќе биде лесно да се добие крпа. Производот има неколку форми: полици, пресечки, преобразувачки закачалки, закачалки за закачување. Димензиите на носителите се многу различни. Некои се погодни за еден крпа, други може да држат 3-4 предмети одеднаш, додека други можат да имаат трансформатор за закачалка, кој може да издржи пет крпи;

 • Диспенсери  - шишиња различни во обем. Обично нивната вредност почнува од 200 ml. Тие можат да содржат шампони, гелови, течен сапун, пена за бања, крем. Тие се ставаат на страната на бањата или се фиксираат во специјални држачи, носители;

 • Очила  - служи за поставување салфетки, четки за заби. Како и дистрибутери имаат слободен пласман или се фиксираат во држачот на ѕидот;

 •   Сапун сад  - стојат за грутка сапун може да се направат од различни материјали и да имаат ѕиден носач. Можете да купите и сапун кутии за десктоп поставеност;

 • Полици  - без овој додаток за мебел, невозможно е да се постават сите горенаведени. Тие се метал, стакло, пластика. Со цврста основа и решетка. Зајакнете ги двете на рамна површина на ѕидот и во аглите.

За да создадете убавина и удобност во модерна бања, не треба да потрошите многу пари. Доволно е да се избере водовод и додатоци во целосна согласност со избраниот стил и скала во боја. И, се разбира, не заборавајте за чистотата, прекрасната бања, онаа за која се грижат!

Можеби сте заинтересирани за: