Ние ги загреваме дрвените прозорци со свои раце: ленти од хартија, специјална лента, леплива лента и пена гума, загреани со парафин, фасадни, топлина за заштеда на филмот. Затоплување на прозорците на шведска технологија.

  • admin
  • 21 октомври 2016 година
Ние ги загреваме дрвените прозорци со свои раце: ленти од хартија, специјална лента, леплива лента и пена гума, загреани со парафин, фасадни, топлина за заштеда на филмот. Затоплување на прозорците на шведска технологија.

Фактот дека најмалку 50% од загубата на топлина се случува низ прозорците за време на студената сезона е позната на сите. Се разбира, ние не зборуваме за модерни двојни застаклените прозорци, кои ја намалуваат загубата на топлина на минимум. Проблемот се однесува на дрвени прозорски конструкции, а можно е сами да се изолираат - брзо, едноставно и ефтино.

Како да се изолира дрвени прозорци

uteplenie-derevjannyh-okon

Не постојат многу методи на топлинска изолација на дрвени прозорски блокови, но многу многу. И тука е еден избира по своја волја и можности - некој со користење на обична хартија, ленти, ленти од ткаенина, а некои преферираат модерниот скапи материјали, па дури и реставрација, која обезбедува затегнатоста на стариот прозорец единици за неколку години. Подолу ќе ги разгледаме најпопуларните начини за затоплување на дрвените прозорци, и започнете со наједноставните и најпристапните, така да се каже, "дедо" методи.

Весници и ленти од хартија

Uteplenie_okon_gazetoy_1

Се знае дека методот е "вмрежен" од неколку генерации. Во советско време, со вкупен дефицит, биле користени само најчестите и достапни материјали. Сепак, ова не ја откажува нивната ефикасност. За да се изолира дрвениот блок од прозори, се користеше најчестиот весник, претходно ги впива во вода. Исчистениот весник за рециклирање цврсто ги затвори сите пукнатини. Некои занаетчии ги превртуваа весниците во тесни цевки, потоа ги измазнуваа со вода и ги турнаа во пукнатините - таков аналог на прозорецот кит. Да се ​​зголеми ефектот на врвот слот запечатени со ленти од хартија - на продажба имаше специјална хартија за топлинска изолација на прозорците во форма на ролна ширина од 7-8 см.

image3

Како лепак користи најчестиот домаќинство сапун - тоа беше одгледуваат во вода, и го стави на хартија, а потоа брзо залепени на лента на прозорецот. Иако не беше потребно да се насади сапун, тоа беше доволно за да се навлажни хартиената лента со влажна лента.

Методот е, се разбира, доста ефикасен и едноставен, но целата оваа топлинска изолација во пролетта ќе мора да биде откинат. И тогаш постојат неколку проблеми - заедно со хартија и мастило ќе падне на истиот весник во текот на зимата и хартија цврсто се придржуваат, и извлечете ги целосно е многу тешко - прозорецот рамки треба да се мијат. Поради оваа причина, народните занаетчии дојдоа со друг начин на затоплување.

Ленти од ткаенина и памучна вата

vata-2-300x225

Ова, така да се каже, повеќе "напредна" верзија, која почна да се применува малку подоцна. Евтини технички волна (во текот понекогаш дури и стари пакување од душеци) цврсто зачукуваше во сите пукнатини, а на врвот се додадат ленти од ткаенина (порано ленти нека старите листови, навлаки за перници и слично). Vata е одличен топлински изолатор, лесно е да се отстрани од пукнатините, а лентите за ткаенини се излупени од рамката, оставајќи никакви траги.

Специјална лента за изолација на прозорци

1121

Се користи денес. Методот е евтин и ефикасен. Слотови се полнети со иста памучна волна, но наместо ткаенини, тие се запечатени со лента. Материјалот е вид на редовна хартиена лента и не остава траги на површината на рамката.

Шкотска и пена гума

7

Пена е добро да се користи кога има големи пукнатини во дрвените прозорци. Тоа е, вратите за време на операцијата се пресушија, деформирани и не се придржуваат до рамката. Вата во овој случај нема да работи, па затоа на работ од листот се прицврстени лентите од пена гума, со што се постигнува затегнатост на прозорецот. Денес во продавниците можете да купите самолепливи ленти, пред да бидат прицврстени со мали "главни" нокти.

поролон

Пена може сосема да работи неколку години, по што ќе треба да се замени. На врвот на слот може да се запечати со лента за изолација, во пролетта лентата ќе треба да се откине, а пената може да се остави.

Затоплување со парафин

0_14bbb4_6ab88893_orig

Се користи ако прозорците имаат мали прорези. Земете парафинска свеќа, се стопи, извадете го парафинот во шприц и пополнете ги пукнатините.

Меѓутоа, во случај на голема големина на пукнатини, тие може да ѕирне парче жица или алишта, а потоа истурете парафин. Таквата изолација ќе работи веќе неколку години.

f788ac

Термоизолација на дрвени прозорци во шведска технологија

uteplenie-okon-po-shvedskoj-tehnologii

Широко распространет и популарен метод денес. Да бидат прецизни, Швеѓаните немаат никаква врска со пронаоѓањето на оваа технологија. Ова име стана, благодарение на материјалот што се користи за изолација - EuroStrip, навистина беше развиен од страна на Швеѓаните.

eurostrip_troitsk2

 

Точното име на овој метод е "технологијата на прозорецот изолација". Нејзината главна карактеристика е дека "шведската технологија" е поправка и затоплување на старите дрвени прозорци во едно шише, со други зборови - делумна реконструкција на нив. По задржувањето, прозорците може слободно да се отвараат во студената сезона, бидејќи не се залепени и не се грижат за изолацијата најмалку 15 години. Прозорецот вестибула се запечатени со посебен запечатувач, кој има цевчест профил. Ако мислите дека производителите, тогаш овој запечатувач е отпорен не само на температурни промени, туку и на агресивни хемиски супстанции, на пример бои, и целосно не се плаши од нечистотија. Структурата и дијаметарот на печатот може да биде различен, треба да го изберете материјалот токму со големината на пресекот. За таа цел, цевчестата заптивка се означува со следните ознаки:

• "Е" - за слотови од 2 до 3,5 мм.
  • "P" - 3-5 mm.
  • "Д" - 3-7 мм.
Мерењето на јазот во прозорецот тремот многу едноставно - со помош на пластилин "колбаси" завиткани во парче целофан. Како што веќе беше споменато погоре, "шведската технологија" е делумна реставрација на прозорецот, и таа мора да ја изведат специјалисти. И ако рамки се во непристоен држава - пресушија, изгниа, ја скршија геометријата на прозорецот, итн, тогаш работата може да направи многу, многу скапо. Реставрацијата е само за прозорци кои се во добра состојба. Ако тоа не е така, тогаш ќе биде поевтино да се купат сосема нови двојни застаклените прозорци.

Редоследот на работа е како што следува:

• Ролетни за прозорци се отстранети од шарките.

353698252_1_644x461_prodam-b-u-derevyannye-okonnye-stvorki-толку-steklopaketom-steklopakety-dnepropetrovsk_rev003

• Обележете го идниот жлеб под печат.

g1b (1)

• Избраниот жлеб околу периметарот на рамката на прозорецот.

120

• Во готовиот жлеб со посебен клуч, закачете го цилиндричното заптивка.

3

• Вратите се шаркаат назад кон шарките.
  • Доколку е потребно, хардверските делови се заменуваат или геометријата на прозорците е порамнета.

Загревање на дрвени прозорци со заптивната смеса

Крав-топло дрвени прозори

За да се запечати мали пукнатини, можно е, со помош на заптивната смеса, топол слој за прозорци или силикон. Пред примена на составот на прозорецот, темелно се мие и исуши. Работата со заптивната смеса и силиконот е неопходна само на позитивна температура од +5 до +40 степени. За работа ќе треба посебен пиштол. Бескорисно на цилиндерот со заптивната смеса се отсекува, а потоа вметнете го балон во пиштолот. Работата со заптивната смеса е едноставна и погодна дури и на тешко достапни места. Ако композицијата случајно падна на рамка или прозорец праг, таа се чисти со партали, навлажнета со растворувач или бензин. Од стаклото, средството за зацврстување полесно се отстранува кога целосно се суши - само нежно го собереш со врвот на ножот.

Затоплување со топлина за заштеда на филмот

18843961_w640_h640_dsc00738

Неодамна се појавија филмови за заштеда на топлина за прозорци. Таквиот филм лесно поминува низ собата и ја задржува топлината во собата. Филмот за заштеда на топлина има два различни вида на обложување: еден врши светлина и топлина, а другиот - не.

plenka-765x510

Во процесот на лепење на филмот за заштеда на топлина врз стаклото од прозорецот, важно е да не ги мешате - страната со метален сјај треба да ја погледне на улица. Допрете го филмот што се преклопува со прозорските рамки, фиксирајќи со леплива лента. Ако сето тоа е направено доволно уредно, филмот ќе биде речиси невидлив, ако не и за специјално гледање. Филмот за заштеда на топлина, исто така, може да се користи за топлинска изолација на пластични прозорци, доколку е потребно.

Како да се изолираат прозорците на прозорецот

otkosui1

Ова е многу важна точка. Прозорците можат да бидат изолирани според сите правила, а јазот што го оставиле безгрижни градители меѓу наклонот и рамката на прозорците ќе ги поништи сите ваши напори. Најлесен начин е да ја користите монтажната пена во овој случај - ефикасно и брзо. После тоа, само ќе биде потребно да се пресече вишокот пена, а работата е подготвена. Друга опција е да се користи кит кој се состои од градење на гипс и креда во однос 2: 1. Бојата на таков кит не е зачудувачка, и нема да издвои колку што монтажната пена.

82

Сумирајќи ги сите погоре, можеме да заклучиме дека изолацијата на дрвени прозорци со свои раце - задачата е доволно едноставна, за да се справи со што секој може со минимално време и пари.

Можеби сте заинтересирани за: