Трпеза маса со свои раце: материјал, димензии, маса и облици на трпезариски маси. Чекор-по-чекор инструкции за правење на трпезариска маса.

  • admin
  • 16 јуни 2017 година
Трпеза маса со свои раце: материјал, димензии, маса и облици на трпезариски маси. Чекор-по-чекор инструкции за правење на трпезариска маса.

На трпезариска маса од десно зазема главното место во било која кујна. Се готви, се зема храна за него, семејството се собира на трпеза. Ова парче мебел интензивно се експлоатира и постојано е во центарот на вниманието. Направете најтрајно и висококвалитетна трпезариска маса - многу реална задача, дури и за неискусни столарија луѓе. Главната работа е правилно и доследно да ги извршуваме сите операции и да земеме добар материјал. Подолу ќе ја разгледаме технологијата за изработка на кујнска маса со свои раце, како да направиме табела чекор по чекор и какви материјали.

Кујна маса од цврсто дрво

Трпеза маса од цврсто дрво. Ова, како што велат "класици". Природното дрво е материјал што се користи од страна на столари за изработка на мебел, вклучувајќи го и кујнскиот мебел. Тоа е убав, издржлив, еколошки материјал. За кујнска маса, солидна дрва се најпогодни: даб, пепел, багрем. Меѓутоа, во отсуство на такви, можете да користите зимзелени видови, но мебелот направен од нив нема да трае долго, бидејќи зимзелени карпи не се разликуваат по сила.

maxresdefault

Секој производ направен од природно дрво треба редовна грижа и реставрација. Покрај тоа, дрвото не ги сака влагата и промената на температурата - под нивното влијание производот може да попушта и да се деформира.

Стакло. Главниот проблем во овој случај е комплексноста на обработка на материјалот. Покрај тоа, не секој стакло може да се користи во производството на мебел. За таа цел, само дебело, дебело стакло е погодно. За обработка на таков материјал во домашни услови е невозможно, па затоа е неопходно да се купи подготвен стаклен стол.

CTO23

Не заборавајте за лимови материјали кои се користат во производството на мебел - иверица и МДФ. Тие се ефтини, но мебелот направен од нив изгледа многу обичен, и е релативно краткотраен.

Трпезариска маса: оптимална големина, корисни совети

Големината на кујнскиот мебел, вклучувајќи ја и масата, зависи, пред сè, од површината на кујнскиот простор и местото каде што ќе се наоѓа табелата. Генерално се верува дека некое лице ќе се чувствува помалку или помалку удобно ако неговата лична зона ќе биде најмалку 70 см, а во радиус од 35-40 см нема да има никој. Така, кујната маса со големина од 90x90 cm или 100x100 cm е целосно погодна за четиричлено семејство. Се разбира, таквата маса не треба да стои против ѕидот, така што сите ќе седнат на негова страна.

shema-kuhonnogo-stola-iz-dereva-s-razmerami

Ако кујната е мал, и го постави на маса во средината не може, во овој случај, оптимална големини се како што следува :. 120h75 cm или 120x80 cm За маса седат две лица од долгата страна и два на кратки страни.
  Кога големината на кујната дозволува, тоа е можно, па дури и да се инсталираат голем трпезариска маса, чија должина може да надмине 160 см. Големината на вакви табели често прават 160h90 cm или 180h90 см. Слободен простор по долго страни на табелата не е доволно само за бесплатно поставување на сите членови на семејството , но исто така и за неколку гости.

29223aaa86359d813d9bed3f5252b41c

Но, што е со станарите со мали кујни? За такви простории, мали лизгачки маси и трансформерски маси се совршени. Лизгачките маси имаат еден или повеќе инсерти, кои ја зголемуваат површината на countertop за 40-50 cm минимум. Вметнувањата се наоѓаат во табелата или се скриени во специјална ниша. Во раширената состојба таков табела може да има должина до 3 метри. Ова е сосема доволно за сместување на сите гости кои ќе се вклопат во станот. Кога е преклопена, оваа маса не трае повеќе од 120-180 см.

Photo_woessner_cm_Tisch

Што се однесува до висината на масата за јадење, тогаш оптималната големина е 70 cm. Оваа бројка не е задолжителна и може да варира во зависност од растот на членовите на семејството во поголем или помал степен.

Висина-ручек-маса

При пресметувањето на димензиите на идната маса за јадење, треба да се фокусирате на просторот наменет за него. Откако сите ќе седнат на маса, треба да има доволно слободен простор околу него за слободно движење, така што никој не му е непријатно.

Табела за трпезариска маса

image-3113305302

Овој елемент може да биде направен и од цврсто дрво, (залепени одбор на плочки), и иверица или стакло. Се разбира, дека масата, направена целосно од природно дрво, изгледа многу претставителна и извонредна, од производи од евтини листови материјали не може да се пофали. Покрај тоа, краевите на маси на маса од лист материјали мора да се остри.

хит сезона б

За таа цел, сечењето на материјалот мора да биде идеално. Да се ​​направи таков пресек на куќата без специјална опрема е невозможно, така што пилите на иверица мора да се нарачаат од специјалисти. Најдобро вртете го најдоброто со ПВЦ лента или меламинска лента. ПВЦ лента во овој поглед е поповолна, бидејќи рабовите на меламин лентата се прилично остри, можат да расипат облека и да предизвикаат мали непријатни парчиња.

Дебелината на countertop мора да биде поголема од 2,5 см. Тоа е подобро ако тоа ќе биде 3-3,5 см. Ако се користи во производството на countertops лист материјал со дебелина помала од 2 см, потребно е да ја зајакнат со т.н. трим маса направен од иверица.

Форми на трпезариски маси

А тркалезна кујна трпезариска маса е опција, како што велат, за аматер. Главниот проблем е тоа што тркалезна маса, необично, бара повеќе простор од квадрат или правоаголна. Не може да се инсталира во ќош и да се премести на ѕидот. Тркалезната маса е погодна за трпезарија или голема пространа кујна, каде што може да се стави во центарот на собата. За мали кујни, тоа не одговара.

d63ee776f7a56a9ac2c263a906f6f4fd

Ако одлучите да направите тркалезна кујна, тогаш малку ќе можете да експериментирате со поддршката. На пример, за да направите една масивна нога или неколку подржувачи потенки. Обично тркалезни маси за подобра стабилност се завршуваат со четири нозе, кои се на растојание од 10-15 см од работ на countertop.

Овална кујна маса може да има различни големини - од мала, речиси детето маса за мала кујна, до огромни производи кои го окупираат центарот на собата. Обично кујнските маси во форма на овални се големи и средни по големина, бидејќи добро се вклопуваат во обичен градски стан и можат удобно да се сместат голем број гости.

obedennyy_stol_razdvizhnoy_ovalnyy_2_0

Лизгачка трпезариска маса Такви маси, за кои може да седите голем број гости, може да се сместат во посебна категорија. Нивната форма може да биде различна: круг, овална, квадратна, правоаголна, итн. Најпопуларните се правоаголни и овални модели. Во однос на самоизработката, правоаголната маса е малку поедноставна од овалната, бидејќи не е неопходно да се заокружат аглите на countertop.

razdvizhnoy_stol5

Лизгачки механизми можат да бидат различни. На пример, старите, "советски" производи немаа елементи за ролери. Таквата маса мораше да биде изложена, правејќи значителни напори, бидејќи дрвените делови беа триење заедно. Ако таква маса застана долго време, тоа беше многу тешко да го разделите.

Современите производи се опремени со специјални механизми за тркалање, кои во голема мера го олеснуваат процесот на трансформација и спречуваат оштетување на делови. И површината на масата. Сите потребни делови за производство на лизгачки механизам може да се купат во специјализирани продавници.

razdvizhnoj-stol-svoimi-rukami-3

Што се однесува до дополнителни влошки - делови од таблата за лизгање, во преклопената состојба на табелата, тие може да се чуваат директно под countertop. Наједноставната опција е да се направи за нив скромен прицврстувачи, во кои тие ќе бидат вметнати.

Трпезата со стакло детали - стои на дрвени нозе, но има стакло countertop. Таквата маса е совршена за кујни во стилот на hi-tech или минимализмот. Понекогаш врвот на стаклото може да се инсталира на дрвена рамка или дрвена маса со дупки. Во секој случај, производот изгледа многу модерен и убав. Покрај тоа, стаклото не бара заштитна облога.

land-bond-dj-2236-derevyannuy-stol-so-steklyannoy-stoleshnicey-3007-product-10000-10000

Работната плоча треба да биде изработена од калено стакло. Таков производ е отпорен на удар, многу посилен од дрвото, а површината на таков стол е многу тешко да се изгребе. Нозете на стаклената маса се фиксираат со помош на посебни елементи. Ако нарачате завршена решетка, тогаш направете таков трпезариска маса е лесна.

Дрвена маса-трансформатор. Таквите табели припаѓаат на посебна категорија. Во преклопената состојба тие претставуваат мала уредна мала ноќна маса. Тоа може да се стави во еден агол, во близина на ѕидот, и тоа ќе потрае само 50-60 см простор. Во развоен состојба, 10-15 луѓе можат слободно да седат за таква маса.

kuhonnyj_stol-transformer_dlja_malenkoj_kuhni_06

Горниот капак е прицврстен со посебни јамки. Најчестата форма на трансформерски маси е правоаголна, а тркалезни производи се исто така популарни.

Трпезариска маса со твоите раце чекор по чекор

За самостојно производство на мебел, мора да имате сопствена работилница, или барем бесплатна гаража, бидејќи тоа е невозможно да го направите во стан поради прашина и остатоци. Пред сè, треба да нацртате скица на идниот производ на хартија или на компјутер, сите компоненти на табелата, да ги наведете точните димензии. Материјалите за пиење може да се нарачаат во работилницата, исто така можат да направат издлабени нозе за масата.

shema_3

Размислете за процесот на изработка на една од наједноставните маси за јадење.
  Ќе бидат потребни следните алатки и материјали:

• Ножеви за дрво, електрични сложувалки.
  • Електрична вежба или шрафцигер.
  • Фреза машина.
  • Електричен дел.
• Четка за нанесување на лак или боја.
  • Прицврстувачи.
  • Машината за брусење или шкурка.
  • Лак или боја.
  • Дебелина на плочата од 2 см.
  • Мебел штит.

chertej_2

Прво, ги отсекуваме сите потребни детали според скицата. Во нашиот случај, табелата ќе стои на наједноставните директни нозе. Нозете ќе имаат исечоци кои се многу едноставни за да се направат со сложувалка, потоа се чистат со шкурка или машина за пескарење и се прават фасети.

Нозете за масата на кујната, како што може да се види на цртежите, претставуваат две хоризонтални потпори за countertop, и два вертикални елементи (ножеви-рамки). Сите делови се поврзани со завртки со пресек од 8 мм. Завртките мора да се прицврстат, од друга страна се навртува орев. Склопот на конструкцијата почнува од дното, се поставува првата вертикална нога, а потоа втората. Потоа, специјалниот надолжен скокач е монтиран во претходно направениот жлеб помеѓу ногарките на штандот. Тој е фиксиран со вертикални елементи на нозете.

Потоа можете да продолжите да го поправите countertop. За да го направите ова, завршената мебелна табла се поставува на местото каде што треба да ги поправите вертикалните елементи на нозете и да ги монтирате хоризонталните вдлабнатини. Овие елементи треба да бидат со иста должина како и горниот дел од масата. Од погоре можно е да се изгради прирабница од мали дрвени брузочковци. Прилепувањето кон горниот дел на масата преку вдлабнатини е прикачено на врвот на масата со неколку завртки.

Прво, прирабниците се прицврстени на долните страни на countertop, по што барови се инсталирани на тесни страни. После тоа, постои слободен простор помеѓу решетките и масата, што не изгледа многу привлечно. Може да се скрие со мала декоративна лента. Прицврстена е со шпорети. Дупки за нив го прават однапред.

Шуплините се мали дрвени цилиндри, кои исто така се нарекуваат гулаби. Тие се вметнуваат во дупките на прирабниците, претходно натопени во лепилото. Понатаму, на шпорети, се вметнува дрвена лента, по што масата може да се смета за подготвена. Останува само да ги закачи нозете на него. За ова, можете да ги користите истите завртки како за прицврстување на вертикални рамки на хоризонталните потпори. Дупките за нозете исто така треба да бидат подготвени однапред.

Овој дизајн на табелата се покажа како неуспешен - по празникот може лесно да се расклопуваат, да не се одвиваат со завртки и да се скрие во оставата, во килер или на мезанин. Подолу можете да го видите видеото, кое јасно покажува како да ја направите табелата чекор по чекор.

Можеби сте заинтересирани за: