Саморазливачки подови 3d, преглед, измислица

 • admin
 • 2 септември 2013 година
Саморазливачки подови 3d, преглед, измислица

Светла есен паднати лисја, морето сурфање, даде неколку снег бели школки, и сето тоа е под твоите нозе! "Фантастично?", - неизвесно ќе прашате. Не, ова се самонивелирачки 3D подови од самите себе.

Од улица уметност до најголемиот дел подот во вашиот стан

Новата и креативна технологија, позајмена во соседна Европа, се стилски, течни 3D спрата. Основата за производство на овој тип тротоарите беше работата на уметниците кои работат во стилот на 3D. Креативниот стил на уличната уметност освои се повеќе и повеќе обожаватели кои ја виделе перспективата на таквите цртежи во буквална и фигуративна смисла.

Ако ги разгледуваме сликите под одреден агол, сликата станува обемна и ја возбудува човечката имагинација.

До моментот кога "сликата ќе оживее" во вашиот стан, ќе мора да работиме напорно. Процесот на производство на 3D кат е неверојатно скап и одзема многу време. Со голи раце во движење да се земе и господар на технологијата е доволно тешко, и за стан таков кат е погоден во ретки случаи, освен дневна соба, бања или кујна.

Технологијата за производство на 3D кат

Комплексноста на технологијата лежи во долгиот процес на слој-по-слој примена на полимерни соединенија врз основа на епоксидни смоли:

 • првично составот со полимери во боја создава заедничко потекло
 • се применува посебен волуметриски модел или украс
 • површината конечно се истура со транспарентен слој од полимер.  Подготовката на најголемиот 3D кат започнува со прелиминарна подготовка на базата. Таквите подови се произведени со користење на иста достапна технологија како и сите постоечки подови. По подготовката на основата се прави филе: се сечат во ѕидот на висина на плинтусот паралелно со подот. Ширината и длабочината на сечењето се 5 мм. Грундирање и отстранување на парчиња и зглобови, а исто така граници со подот е направен. Шпатулата се нанесува со епоксидна смола. Така, првиот дел од подот се истура. Потоа, вториот сече е направен паралелно со филето, исто така е подготвен и прашок и исполнет со мешавина.

Прво се нанесува изедначувачки слој, кој по мелење е подмачкан на идеална површина.

Потоа, користејќи го избраниот полимер во боја, се создава основна општа позадина на облогата. Површината на подот се истура со тенок слој полимер до дебелина од 5 мм.

За рефус подови 3D постојат два вида течни облоги: еднокомпонентни и двекомпонентни. Еднокомпонентни премази се наменети за поставување рамна основа, наменета за понатамошна работа. Завршената мешавина се нанесува на тенок слој и израмнува со гумен.

За да се елиминираат меурчиња, се користи игла ролери. Двокомпонентни мешавини создаваат декоративен завршен слој, па компонентите: епоксидна смола и зацврстувач. Кај смола се додаваат фин песок кварцен песок и декоративни додатоци во боја. Готовиот раствор се меша додека не се униформи и се истури на основата, потоа рамномерно распоредени и валани со валјак.

Досадниот процес на целосно сушење на основниот слој е најмалку 24 часа. После тоа, листот со 3D-слика е наредени. Пред да нарачате слика со тродимензионална слика, треба да го изберете вистинскиот дизајн на подот и да го одберете најдобриот начин за поставување на сликата.

Што треба да се запамети кога создавате 3d спрата со свои раце?

Користете ја и користете ја оваа технологија во просторија за која акцентот е ставен на дизајнот и дизајнот. Тоа може да биде влезната сала, дневна соба, бања, но не и станбени, а уште помалку спална соба. Со цел визуелно да го зголеми ефектот на волуметриската перцепција на тродимензионална слика, подобро е да се има слика по должината на декорираната просторија.

3D катот за полнење е монолитен во дизајнот, така што ефектот на длабочина е создаден, а сликата од било кој агол треба да изгледа исто. Погледнете одлични слики на основниот слој на "природни" бои: сина, зелена, сина.

Материјали за 3D кат или она што се направени од облаци

За изработка на цртежот постојат следниве варијанти на уредот или материјалите за 3-тиот кат:

 • тенок винил филм
 • банер ткаенина со висококвалитетно термичко печатење применето
 • рачно цртање на цртеж со помош на акрилни или полиамидни бои.

Ткаенина или ткаенина за банери е ПВЦ лист. Но, не е едноставна ткаенина, туку крпа чии перформанси се армирани со зајакнување со нишка од полиестер. Вкупната дебелина на подот за полнење заедно со сликата е околу 400 mm. Листот со сликата е внимателно залепен, со што се елиминира создавањето на воздушни меури.

Во прилог на главната слика во стилот на сликата, може да се организираат мали предмети, привлечни стринзи или флуоресцентни декор. Акрилни самонивелирачки 3D подови се декорирани со чипови, сјајни или стада. Сјајот е посебен сјај. Таквите sequins може да се направат од:

 • ситно сецкан полиетилен терефталат филм со различни конфигурации
 • алуминиумска фолија
 • стаклени трошки
 • синтетички трошки и влакна обложени со метални оксиди.

Сето ова сјае "богатство" создава неверојатни ефекти. На пример, украсувањето со бледи и стада е направено кога се нанесува втор слој од лак или емајл.

И ова се најсветлите и јата расфрлани на површината не е хаотична, бидејќи може да изгледа на прв поглед, но според строгото спроведување на наставата. Тие се фрлени и постепено се населуваат, создавајќи еднаква распределба над површината на подот.

Таквите декор елементи се доста различни во бои и слики. Со дизајнот на течни 3D подови, има богатство на know-how и нијанси кои едноставно смртник едноставно не може да погоди.

Затоа, единствено точно решение е да се обезбеди работа на квалификувани специјалисти. Покрај тоа, професионалци го прават тоа прекрасно. Само по такви удари се конечното истурање на финишното лак.

Кој е недостатокот на 3D тротоарите? Репродуцираната слика на подот ќе биде долго време, додека вашите внуци не прашаат: "Дедо, и кога ќе го насликаме подот повторно". Затоа, пред да се пополни овој тип на под, не престанува да размислува за тоа дали вреди да се измисли на сите.

Ако одлучите за уредот од овој тип на покриеност, тогаш погледнете како пополнувањето на 3D кат е направено од професионалци.

 

Можеби сте заинтересирани за: