Која стаклена градина е подобро да се избере: 17 опции за избор на капакот, основата и рамката на стаклена градина.

  • admin
  • 06-јуни-2016
Која стаклена градина е подобро да се избере: 17 опции за избор на капакот, основата и рамката на стаклена градина.

Не постои недвосмислен одговор на прашањето "како да се избере стаклена градина?". Филмот, секуло, поликарбонат - сите овие материјали се добри на свој начин, тие имаат заслуги и недостатоци. Затоа, изборот на стаклена градина претпоставува само индивидуален пристап. Не е секогаш неопходно да се бркаат најновите модни иновации - често се случува старите, временски тестирани материјали да прават добро.

Ако одлучите да стекнете своја стаклена градина, прво треба да одредите што точно ви треба, каков вид на култури треба да расте и колку, периодот на работа на стаклена градина (сезона или година). На ова зависи достапноста на греење во стаклена градина. Колку пари можете да ги распределите во стаклена градина? Колку време и енергија сте подготвени да се посветат на работа? Одговорите на сите овие прашања ќе помогнат да се избере вистинската стаклена градина, погодна за вашите потреби.

Стаклена градина со полиетиленски слој

Поликарбонат-или-пленка-dlya-teplic-3

Иако, како што поликарбонат материјал сега, како што велат, во тренд, старите добри полиетилен е премногу рано да се отпише. Филмот има многу предности - едноставност во работата, минимална работа. Ако треба да се демонтира дел од ѕидот или покривот, на пример, за вентилација - можете да го направите многу брзо.

За зимата, филмот обично се симнува. Се разбира, ова е незгодно, бидејќи секоја година филмот треба да се отстрани и да се извлече. Сепак, во зима не е неопходно да се загрижите дека стаклена градина ќе се наведнува и ќе се распадне под тежината на снежниот покрив, како што е поликарбоната или стаклото. Така, ако не постои можност редовно да се посети стаклена градина и да се исчисти од снег, опцијата со филм ќе биде најпогодна.

Друга предност на филмската облога е, необично, во негово отсуство во зима. Земјата во стаклена градина е покриена со слој снег, кој обезбедува природна температура и влажност за почвената микрофлора. Во покриени стакленици без греење, земјиштето во зима е длабоко замрзнување, корисни микробни организми умираат, така што во покриена стаклена градина за зимата внесувајте слој од ѓубриво или фрлајте снег од улицата. Инаку, до почетокот на сезоната, земјата едноставно нема да има време да се затоплува и да се загрее.

Пластична фолија - ефтин материјал, но дека е потребно од време на време да се купи, бидејќи речиси сите видови на филмови за оранжерии целосно се носи за неколку сезони - полиетилен е уништен од страна на ултравиолетова светлина. Филмот лесно солзи, може дури и да го скрши силниот ветер. Иако, во споредба со стакло, полиетиленски филм е побезбеден.

Видови филмови за оранжерии

Па што може градинарските продавачи да понудат на модерниот пазар?

армиран полиетилен

6f2c5742ab97dc20bf7fa1981b3e5b25

Тоа се разликува од вообичаеното со присуство на синтетичка мрежа вклучена во ткаенината. Овој материјал е прилично трајни, и тоа можат безбедно да се повлече голема стаклена градина, и не плашете се од град и силни ветрови. Сепак, тоа не беше без недостатоци: производителите стави прво на сите не силата, туку отпорност на сончевото зрачење. И често се случува филмот буквално да се руши за две или три сезони. Веројатно, поради оваа причина, податоците за работниот век се многу различни - од 2 до 8 години.

полиетилен со адитиви

plenka_polietilenovaya1

Асортиманот на вакви филмови е многу обемнат, но не секој филм е погоден за оранжерии. Што задоволство на производителите, бидејќи тоа се дополнува стабилизатори за заштита на површина од смртоносниот УВ зраци. Се разбира, ваквите филмови се 10 пати поскапи од вообичаеното, но тие траат подолго - до три години или повеќе. Таквиот филм е обично насликан розова или светло портокалова, но не мора да значи.

Уште еден корисен додаток - луминофор.

e0b1de83716dfe8014c54061b1bf0b1b

Тоа е можност да го конвертирате ултравиолетова радијација во инфрацрвена, која има корисни ефекти на растенија - фотосинтезата и раст процеси се поинтензивни, што е многу позитивен ефект врз посевите. Овој филм е исто така наречен конвертирање на светлината. Меѓутоа, при купување таков материјал, запомнете дека исто така мора да се стабилизира, во спротивно нема да трае многу долго. Присуство на адитиви lyuminifornyh филм може да се провери дали ја УВ ламба просветли. Преку филмот, светлото од ламбата треба да биде црвено.

меур полиетилен

692620_105-11757185

Можеби, овој материјал е запознаен со сите. Се користи главно за пакување кревки производи и електроника. Децата многу го сакаат "пукањето" на воздушните меури со кои филмот е покриен. Сепак, овој материјал е многу популарен кај сопствениците на оранжерии - балонот филм минува добро и има одлични термички изолациони својства. Иако овој филм не се разликува долговечност, тоа е совршен за мали или вдаден жариште топли кревети за одгледување на почетокот на зелена и зеле зелка салата, бои, итн

Треба да се напомене дека, многу често, производителите измамуваат, нијансираат филмот и го даваат за да се стабилизира. Затоа, пред купувањето е потребно да побара од продавачот сертификат за стоката и да се распрашува за угледот и прегледите на производителот.

филмови од други материјали

d6e88b74b31bc17820abad418a071e85

ПВЦ филм е можеби најсоодветната опција за стаклена градина. Во повеќето такви филмови на допир наликуваат на гума, имаат малку розова или жолтеникава нијанса. ПВЦ филмот е многу силен и издржлив. Таквиот материјал може да трае без отстранување од рамките на стаклена градина за 6 или повеќе години. ПВЦ филмот совршено се спротивставува на дејството на ултравиолетовите, нејзиниот единствен недостаток е високата цена.

Оранжерии со стаклен слој

7730d67826

Стакло има многу предности:

• Висока транспарентност. Останува неограничено време со соодветна грижа и миење на површината.

• Хемиска инертност. Многу важна поента, бидејќи некои филмови и поликарбонати можат да ослободат токсични супстанции во воздухот за време на загревањето, што негативно влијае на растенијата.

• Стаклото е многу отпорно на абразивни честички. Ова им овозможува на стаклената површина да остане практично беспрекорна за неограничено време. Исто така е важно стаклото да не ги оштети пестицидите што се користат за третирање на растенијата. Сите штетни супстанции лесно се мијат од стаклената површина со вода.

Ако зборуваме за недостатоци, прво треба да се забележи цврстата тежина на стаклото. Сепак, тежината може да се припише на придобивките, бидејќи им дава дополнителна стабилност на стаклена градина, која ви овозможува да заштедите на рамката, правејќи ја од лесен и ефтин материјал. Но, дизајнот со филмска облога може да го превртува силниот ветер ако рамката е светлина.

Anemone

Стаклото има многу висока топлинска спроводливост. Ова значи дека стаклена градина се загрева многу брзо и се лади исто толку брзо. Секогаш ќе биде поладно од филмот. Од набљудувањата на искусни земјоделски производители на камиони следува дека во стаклена градина обложена со филм, културата секогаш зрее околу една недела порано отколку во стаклото.

Друг недостаток на стакло е кршливост. Голем градус може во рок од неколку минути да замине од стаклената стаклена градина еден скелет. Полиетиленска градска градка исто така боли, но поликарбонатот ќе застане.

Оранжерии со поликарбонатен слој

опис на сликата

Поликарбонатот е полимерна пластика. Таа е многу издржлива, но не и кревка. Карактеристиките на овој материјал се слични на оние од стаклото. Тоа е материјал отпорен на удари со добра топлинска изолација. Ова е нејзината главна предност над полиетилен и стакло. Особено погоден поликарбонат за целата година оранжерии со греење.

За оранжерии, се користи главно поликарбонат со саќе. Нејзината структура се состои од неколку слоеви, кои се споени заедно со затегање на ребрата. Помеѓу слоевите е воздухот, кој обезбедува добра топлинска изолација.

347e7a66ead858f911b6882104e18a1d

Поликарбонатниот лист има надворешна и внатрешна страна. Внатрешноста е едноставна, а надворешноста е заштитена со УВ. При инсталирање на поликарбонатни листови, треба да ја следите страната на листот, бидејќи ако внатрешната страна е однадвор, поликарбоната брзо се уништува.

Поликарбонат е со различен квалитет, што во голема мера влијае на неговата цена. За економијата, производителите користат рециклирани материјали за производство на поликарбонати. И поевтиниот поликарбонат, толку повеќе содржи секундарни суровини. Таквиот материјал во топло време не зрачи со пријатен мирис. Тие, исто така, заштедуваат густина на материјалот, што го прави помалку скапи од скапи аналози. Таквите материјали не траат долго.
  Ако во зима, под тежината на снежната покривка, стаклена градина се свитка, површината треба веднаш да се исчисти од снег, инаку поликарбонат може да попушта. Ако не постои можност за редовно чистење на стаклената градина на снег во зима, треба да купите дебели листови, инаку со пролетта поликарбонат ќе попуштат.

a14w6a

Квалитетниот дебел поликарбонат е прилично скап. Повеќето модели не можат да се соберат самостојно, што значи дека ќе треба да плаќате дополнително за собранието на објектот. За ефект на стаклена градина со поликарбонат, потребно е основање. Каков вид на фондација можете да го користите - ние ќе објасниме подолу.

Најдобрите оранжерии од поликарбонат се сите временски услови, греење. Покрај тоа, за лесни летни стакленици за употреба на поликарбонат е неразумно скапо. Во топло време, температурата во поликарбонатната стаклена градина може да надмине 55 степени, а растенијата може да умрат од високи температури. Затоа, најдобро е да се даде предност на оранжерии кои имаат врати на двете страни. Покрај тоа, можете да инсталирате принуден систем за вентилација.

f41

Послушувањето на поликарбонатот не е тешко, површината треба да се измие само повремено со мек сунѓер натопен во раствор од сапун или детергент. Не користете хлор и разни видови растворувачи и алдехиди.

Друг проблем со кој се соочуваат сопствениците на поликарбонатни оранжерии е пробивањето на водата во саќето. Водата во голема мера ја намалува транспарентноста на материјалот, поликарбоната почнува да се претвора во зелена боја. Затоа, потребно е да се изберат висококвалитетни, долготрајни заптивки за изолација.

Видови на темели на оранжерии

Дали ни треба основа за стаклена градина? Ова прашање е прилично контроверзно. Од една страна, конструкцијата на фондацијата е постабилна. Од друга страна, ако има потреба за пренос на фондацијата, потешкотиите ќе се појават со расклопување на фондацијата. Исто така постојат и градинари кои се плашат (и, како по правило, не без причина) дека стаклена градина без фондација едноставно може да биде украдена.

Подолу ќе разгледаме неколку видови на темели кои може да се користат за различни видови оранжерии.

дрвени основи на дрва

инсталацијата-teplicy-iz-polikarbonata-na-brus1

Погоден за мали светла оранжерии со мала големина. Голема минус на таквата основа е краток животен век, околу 5-7 години. Сепак, ако имате пристап до дрво или можност да купите материјал ефтино, тогаш овој проблем не е толку страшен.

тула основа

412

Фонтанот од тули е многу посигурен и издржливо дрво. Животниот век на таква основа е ограничен само од локацијата на градилиштето, квалитетот на извршената работа и тула врска. Циглата е поставена на мала бетонна перница. Во исто време, потребно е да се користи хидроизолација, бидејќи влагата го расипува материјалот доста брзо. Ѕидање исто така, може да се фрли од двете страни со цементен малтер до длабочина од околу 30 см. Ова ќе им даде на база на сила и да го продолжат својот живот.

камен темелник

fundtp4-690x518

Овој тип на темел вреди да се користи за тешки конструкции со поликарбонат или стаклен слој, и ако стаклената градина не е планирана да се премести следните 10-15 години. Камен темел е скап, макотрпна, но, во исто време, најсигурна опција. Основата на каменот не само што ја дава основата на стаклена градина максимална ригидност, туку и го штити внатрешниот простор од влијанието на животната средина. Сепак, поради високата цена и сложеноста на работата, овој тип на фондација се користи ретко.

бетонски ленти основа

фундамент-dlya-teplitsy-iz-polikarbonata

Ова е најчестата конструкција за повеќето згради, вклучувајќи и станбени згради. Таквата основа е совршена за сите видови на оранжерии и нивната конструкција. Направете го тоа прилично едноставно, дури и самостојно, ќе чини малку, и ќе се гарантира дека ќе трае најмалку 10 години.

Ширина на основа на појасот од 30-40 см се истура на длабочина од 50-60 см. Основата на такви димензии ќе биде доволна не само за стаклена градина изработена од поликарбонат или стакло, туку и за мала барака или шатор. На дното од ровот, истурете ја перницата од чакал или песок, поставете ја кофражот, во кој можете да поставите арматурна лента за ригидност, а потоа кофрагата се истура со малтер. Фондацијата мора да се издигне над земјата од најмалку 20-30 см.

Видови рамки за оранжерии

Стакленички рамки се направени од пластика, челик, дрво, алуминиум, итн. секој материјал има свои предности и недостатоци

пластична рамка

kak-vybrat-teplicu-karkas-pvh-02

Скапи, но многу квалитетни конструкции. Многу ниска топлинска спроводливост. Се користи ретко во поглед на високата цена.

дрвена рамка

Олимпс дигитална камера

Вуд е првиот материјал што се користеше за стакленички рамки. Во однос на работата е многу лесен, добро чувана топлина, но краткотрајна. Поради фактот дека во стакленици, главно расте растителни растенија, дрвената рамка не може да се импрегнира со заштитни соединенија.

челична рамка

523-4efdd2f969559e8b1c92e99f32ded48e

Скршен и издржлив. Други предности вклучуваат релативно ниска цена и олеснување на изградбата. Меѓу забележаните недостатоци неможност за создавање оригинална форма и оранжерии треба да се користи само стакло и капакот на поликарбонат.

алуминиумска рамка

alyuminievyy_profil

Не 'рѓа, издржлив, лесен, издржлив, стабилен. Доколку е потребно, секогаш е можно да се додадат нови елементи во алуминиумскиот рамка, доколку е потребно.

Се надеваме дека материјалот во оваа публикација ќе ви помогне да одберете добра стаклена градина која ќе ве воодушеви со свеж зеленчук и зеленчук низ целата година. Повеќе информации за пластеници може да се најдат во видеото подолу:

Можеби сте заинтересирани за: