Видови кујната countertops за добрите и лошите страни: направени од вештачки камен, гранит, базалт, мермер, стакло, челик, дрво, ламинат countertops.

 • admin
 • 29 декември 2015 година
Видови кујната countertops за добрите и лошите страни: направени од вештачки камен, гранит, базалт, мермер, стакло, челик, дрво, ламинат countertops.

Со цел да не се критикува стилот и практичноста на модерната кујна, масата е првото нешто што го фаќа окото кога гледа во модерна кујна.

Една масичка не само што може да ја декорира кујната, да му даде модерен, стилски изглед, туку и да го реши проблемот со затнување на трошките од храна помеѓу модуларниот простор. За време на отсуство на единствена маса, домаќините имаа периодично да се подигне модуларен кабинети да се отстрани акумулирани остатоци од храна, и тоа беше време кога љубовница е потребно многу напор да се воспостави ред во кујната. Во моментов, имаме широк избор на модерни countertops, но посвети посебно внимание на добивање на кујната на countertop. Покрај убавината, масата треба да биде издржлива, особено издржлива, па можете да му го доверите производството на висококвалитетни масички само за доверливи компании http://www.ogranstroy.ru/wares/stoleshnicy-53/. Ајде да се обидеме да ги земеме предвид својствата на позитивните и негативните материјали, од кои се направени модерни countertops.

Стол-блузи, што е добро, и што е лошо за countertops направени од вештачки камен

Маси на маса направени од вештачки камен се состојат од пластична полимер-минерална основа.

Полесно е да се каже дека оваа маса се состои од акрилна пластика.

Предностите вклучуваат:

 • убава имитација на бои и текстура спектар на различни карпи од природен камен;
 • цената на вештачки countertop е многу пониска од цената на countertop направени од природен материјал;
 • мала тежина;
 • лесно е да се процесира;
 • способноста да се даде маса на маса направена од акрилна пластика од која било форма;
 • акрилни плочи совршено се толерираат ударните оптоварувања;
 • не се изложени на влага и пареа.

Недостатоците на акрилни работници вклучуваат следново:

 • акрилните countertops не толерира ефектот на висока температура, како кога се изложени на високи температури, масата деформира и губи својот изглед;
 • на површината на горната површина на акрилната работна површина се носат гребнатинки, гребнатини и гребнатини, така што акрилните плочи го губат својот пазарен изглед со текот на времето. За да се врати презентацијата на вештачки камен, површината на countertop мора да се полира.

Столбовите, што е добро, и што е лошо за гранитни и базалти countertops

Маси од природен камен се направени од природни гранитни и базалтни плочи.

Дебелината на плочите не надминува 3 см.


Благодарение на современата опрема, специјалистите произведуваат плочи за сечење од природен камен, потоа сече парче е полирано и полирано. Завршената маса има развлечени отвори под мијалникот и други вградени апарати за домаќинство.

По завршувањето на сите фази на сечење, рабовите на масата се обработуваат, им се дава посакуваната форма. На работ на маса може да се направи сфатиле или директно.

Предностите на гранитни и базалти countertops вклучуваат:

 • издржливост;
 • убавината на природен камен;
 • естетика;
 • отпорност на ултравиолетова светлина;
 • отпорност на висока влажност.

Недостатоците се:

 • голема тежина на масата направена од природен камен, оваа конструкција мора да биде цврсто прицврстена;
 • висока цена;
 • тежок процес на преработка и ако се појават пукнатини и чипови за време на операцијата, тие не можат да се отстранат.

Countertops, што е добро, но она што е лошо за мермер countertops

Мермер работните плочи се desktopops направени од природен камен. Предноста е:

 • добра обработливост, можете да направите криви профил;
 • масата на маса може да се направи во било каква форма, во зависност од одлуката на дизајнерот;
 • мермер не се плаши од прекумерна влага, оган и студ.

Недостатоци се:

 • нестабилност на влијанието на агресивните медиуми, како киселина, итн;
 • ниска отпорност на механичко оштетување.

Работни површини, што е добро, а што е лошо за челични работници

Челични работни плочи се изработени од легиран челик.


Предности:

 • висока отпорност на висока влажност;
 • имаат зголемена сила;
 • висока хигиена;
 • долг работен век;
 • лесен за чистење;
 • ниска цена.

Недостатоци;

 • формите на табелата можат да бидат само правоаголни или под агол.

Таблети, што е добро, и што е лошо за стакло countertops

Стакло countertops имаат нивната атрактивност и стил.

Предности:

 • отпорност на влага;
 • рефракторност;
 • висока јачина.

Недостатоци:

 • се склони кон гребнатини и чипс;
 • не чистете со абразивни соединенија.

Countertops, што е добро, и што е лошо за дрвени countertops

Дрвени countertops не губат нивната популарност и сега, тие се во можност да се создаде атмосфера атмосфера.

Дрвени countertops се направени од залепени дрвени панели, површината е добро полирана, тогаш слој од специјални масла се применува на врвот.

Специјалните масла се способни да го заштитат дрвото од агресивни влијанија од животната средина и од механички оштетувања.

Предности:

 • спектакуларен изглед;
 • еколошка безбедност.

Недостатоци:

 • опасност од оган;
 • за да се продолжи животот на дрвото мора да се третира со посебни заштитни соединенија.

Tabletops, што е добро, и што е лошо за countertops направени од ламинат

Работните работници од ламинатот го освојуваат своето место, популарноста постојано расте.

Предности:

 • ниска цена на countertop;
 • ниски трошоци за инсталација;
 • широк спектар на бои;
 • широк спектар на имитации (под кожата, под дрво, под каменот, под металот итн.);
 • висока отпорност на ултравиолетовата светлина;
 • леснотија на одржување;
 • висока отпорност на абење;
 • висока отпорност кон агресивна средина;
 • висока отпорност на оган.

Недостатоци:

 • ниска отпорност на влага, влага до отекување на работната површина. За да се спречи влагата да се пробие низ рабовите, сите споеви и рабови мора да се третираат со силиконски заптивки.

Можеби сте заинтересирани за: