Лустери во внатрешноста, како да се избере и каде да се откажам лустерот во салата, корисни совети

  • admin
  • 30 декември 2015 година
Лустери во внатрешноста, како да се избере и каде да се откажам лустерот во салата, корисни совети

Осветлувањето на дневната соба или ходникот не е единствената функција на лустерот. Дури и во текот на денот кога уредот за осветлување не работи, некоја привлечна сила ве тера да обрнете внимание на бојата и линиите на плафоните. Модерните лустери се одликува со оригиналноста на формите. Се разбира, лустерот мора да биде правилно позициониран. Ние ќе ви кажеме како да го направите тоа додека не се постави свечена новогодишна маса во салата.

Палата мистерии: осветлување со помош на лустерот

Експресивниот елемент за создавање на внатрешноста на просторијата е осветлување на просторот. Магичната убавина на лустерот е позната подолго време. Од античките времиња, лустери се украсени со палати, театри и фоајеа.

0000070_big

Современиот лустер е пријатен во близина на дневните соби и сали, спални и коридори на нашите куќи и апартмани. Направи светлина акцент и ја нагласуваат стилбата на тапацир мебел или скапи завеси е способен за дневна соба лустерот, работи на зонирање. Се разбира, изборот и инсталирањето на осветлување треба да се пристапи со познавање на случајот, имајќи го предвид фактот дека лустерите се избрани за создадениот ентериер.

0f8f5e1a97-Лустери во внатрешноста - 1-2-5565.6

Стилски и богат кристален лустер може да се означи како уметничко дело, давајќи статус во куќата. Со кои критериуми и параметри треба да изберете модерни лустери?

lystra_1

Избор на лустерот за дневната соба

Да речеме дека во правилниот избор на уредот за осветлување ќе помогнете:

• стил на внатрешен дизајн

• спектар на бои, интензитет и сатурација

• материјал и текстура на плафоните или суспензии на лустери.

Постои правило дека за мала дневна соба или сала е грозомотен лустер со вишок украси е несоодветен.

23bb68935f-Лустери во внатрешноста - 1-2-7730.5

Слично правило се однесува и на скромниот, неизразен миниаторски лустер во големина во просторија со високи тавани, лакови и прозорци.

Постојат стилови на класичен лустер, кој може да се стави во сала во било кој стил насока.

2

Можете да избегнете разочарување од несоодветно стекнување со искористување на корисни совети.

Корисни совети

За да се утврди дијаметарот и димензиите на лустерот, се препорачува едноставна пресметка. Ние ги мериме должината и ширината на салата или дневна соба. Добиените вредности се поделени со 30, а резултатот се додава. Потоа, множете го добиениот број за 2.5 и заокружете го. Резултатот за заокружување ќе го претставува саканиот дијаметар на лустерот.

Слика 36

Стил на декорација на лустери во внатрешноста

Познато е дека за секој стил на внатрешни работи се препорачува да се избере одреден вид лустери. Видови лустери зависат од стилот на ентериерот.

1385643917_83685_newspgmphov

Неопходно е да се направи разлика: класични лустери, модерен стил, земја, авангарда и hi-tech.

На пример, лустерот во француски ентериер треба да има елементи на декорација направени од стакло и кристали.

1435141409_int

За земја стил, лустери со цветни шема или витраж инсерти врамени со фалсификување елементи се погодни. Класичен стил е добро да се потенцира кристални лустери во форма на паѓа водопади.

ok20CASCATA20BIG2020LUNGA20270cm

За уметничкиот стил ќе бидат соодветни светилки или лустери со полирани хром бои елементи и plafonds направени од декоративни матирано стакло.

Шема на бои на лустерот не треба да биде бела или светлина. За внатрешни работи на сала во темни тонови може да биде светла сочна боја, подигање на тон и кревање на расположението.

735653

Димензии на лустерот за салата

Висината на лустерот зависи од висината на просторијата: колку е повисоко таванот во дневната соба, толку подолго може да се инсталира. Новите прашање: "Каде да закачам лустер" во овој случај ќе зависи од големината на уредот за осветлување.

71254

Треба да се запомни дека должината на потпирачот може да биде скратена со отстранување на неколку врски во синџирот. Но, визуелната цврстина на лустерот може да влијае на нејзината големина. Познато е дека тешките модели изгледаат помалку од оние модели кои се направени од елегантни и лесни елементи.

Како да изберете лустер, овој видео преглед ќе ви помогне.

Каде можам да висат лустерот во салата

Традиционалното уредување на лустерот во центарот на таванот во салата или просторијата за цртање се уште е во сила. Но, храбри обиди да се лоцираат лустери во други области укажуваат на тоа дека процесот на менување на стереотипите е веќе вклучен.

345

Претпоставено место за суспензија на лустерот во дневната соба или салата може да биде трпезариска маса каде што само празнично и светло осветлување е потребно. Не е неопходно дека таваните се високи, а лустерот е низок.

9

Составот "маса и лустер" во овој случај ќе биде победнички, дури и ако центарот на солидна лустер не се совпаѓа со центарот на салата. Главната работа е сигурно да се обеси лустерот.

Начини да монтирате лустери

Најважното и очигледно при поврзување на светилка е монтажата. Постојат познати начини да се поправи лустерот на таванот од било кој тип:

• користење на јадицата

• на завртка

• На инсталираниот тавански пресек.

 

kreplenie_ljustry

Наједноставниот метод за прикачување на точката е верзијата на суспензијата со кука. Опцијата е наменета за мали лустери со мала тежина, бидејќи со овој метод за одредување на оптоварувањето од тежината на лустерот се концентрира во точка. Завртки и инсталирање на јадицата сама по себе е едноставна, таа е фиксирана со користење на хипотека на главниот таван.

ustanovka-ljustry-na-krjuchok

Ова е скриената закана за извлекување тежок лустер со текот на времето.

Затоа, најпопуларните методи за прицврстување на лустери се суспендирани метални ребра и плафонски премини. Прицврстувачките решетки и столпчиња во најголем број случаи се вклучени во опсегот на напојување на осветлувањето.

planka-dlya-lyustry

За прицврстување на рамен решетки користете спојници и прицврстувачи. Во зависност од видот на таванот дизајн, исто така, го користат вградени во форма на термички прстен за напнатост таванот. Првично, хипотекарниот елемент е инсталиран, а потоа шината е прицврстена на основниот елемент. Прицврстените летви можат да ја издржат тежината на лустерот до 3 кг.

e74644645cf0

Бар во форма на крст е посигурен начин за закачување на лустерот во салата. Работата е макотрпна, но загарантираниот резултат е достоен за тоа. Првично, хипотека елемент е инсталиран на таванот користење само-прислушување завртки. Димензиите на вградениот елемент мора да одговараат на димензиите на вкрстената лента.

ustanovka-ljustry-na-platformu

Во центарот на единицата за прицврстување направете дупка за жици. Потоа го поставивме крстот на хипотеката и го поправаме. По проверка на сила и одвојување на единицата за прицврстување, инсталирајте го лустерот.

Да ја направите вашата сопствена инсталација со поврзување на лустер ќе ви помогне видео приказна.

Можеби сте заинтересирани за: